Pele nie żyje. Piłkarz zmarł w wieku 82 lat

Wiadomość o śmierci Pelégo potwierdziła jego córka Kely Nascimento. „Wszystko, czym jesteśmy, zawdzięczamy tobie. Kochamy cię bezgranicznie. Spoczywaj w pokoju” – napisała w mediach społecznościowych.

Reklama

Z informacji przekazanych przez szpital im. Alberta Einsteina w Sao Paulo, w którym Pelé przebywał w ostatnich dniach życia, wynika, że legendarny piłkarz zmarł w wyniku „uszkodzenia wielu narządów wewnętrznych”. Zawodnik od lat zmagał się z problemami z prostatą i nerkami. We wrześniu 2021 r. podczas rutynowego badania zdiagnozowano u niego także nowotwór jelita grubego.

fot. Instagram, Kely Nascimento fot. Instagram, Kely Nascimento

Śmierć Pelégo odbiła się szerokim echem na całym świecie. Ustępujący prezydent Brazylii Jair Bolsonaro ogłosił trzydniową żałobę narodową, a Brazylijska Federacja Piłkarska nazwała zawodnika „królem” i „największym symbolem zwycięskiej Brazylii”.

Z kolei były klub Pelégo – Santos FC – poinformował, że trumna z ciałem piłkarza zostanie przewieziona ze szpitala na murawę stadionu Urbano Caldeira, gdzie Brazylijczycy będą mogli oddać hołd zmarłej legendzie.

Pele – kolekcjoner aut i najlepszy piłkarz w historii

Pelé, właściwie Edson Arantes do Nascimento, przez wielu uznawany jest za najwybitniejszego piłkarza w dziejach dyscypliny. Z reprezentacją Brazylii zdobył trzy tytuły mistrza świata w latach 1958, 1962 i 1970. Do dziś żaden inny zawodnik nie może pochwalić się takim osiągnięciem.

Pierwsze trofeum wzniósł zaledwie w wieku 17 lat, zarazem dotrzymując obietnicy danej swojemu ojcu zaledwie 8 lat wcześniej. Według FIFA Pelé w całej swojej karierze zdobył 1281 goli w 1367 meczach. Po odwieszeniu butów na kołek w 1977 r. Pelé został działaczem sportowym i politykiem. W latach 1995-1998 piastował urząd ministra sportu Brazylii.

Przez niemal całe swoje życie Pelé pozostawał osobą publiczną i cieszył się ogromnym uznaniem. Sława ta wielokrotnie przekładała się natomiast na wymierne korzyści np. w postaci luksusowych prezentów – w szczególności aut.

W latach 60. i 70. Pelé otrzymał od Mercedesa dwa najnowsze modele samochodów. Były to Mercedes 250 W114 oraz Mercedes 280 SE W108. Ten drugi uznawany jest za pierwowzór współczesnej klasy S, która obecnie wyznacza standardy luksusu w motoryzacji.

Ponadto zawodnik otrzymał także jeden model BMW oraz jeden z najbardziej ikonicznych samochodów w historii motoryzacji – Volkswagena Beetle. To m.in. właśnie za sprawą Pelégo popularny „garbus” stał się tak ogromnym hitem sprzedażowym.

Brazylijski piłkarz w swoim garażu miał jednak nie tylko auta niemieckie. Jednym z ciekawszych modeli był także Aero Willys 2600, amerykański samochód, który w latach 60. w dużej części był produkowany w Brazylii.

Co ciekawe, Pelé razem z inną legendą futbolu Diego Maradoną był także ambasadorem marki luksusowych zegarków Hublot.