Nie żyje Paco Rabanne
3 lutego 2023 roku rzecznik prasowy grupy Puig – kontrolującej markę Paco Rabanne - poinformował o śmierci Francisco Rabanedy Cuerva, znanego światu jako Paco Rabanne.
- Paco Rabanne sprawił, że transgresja stała się magnetyczna. Kto inny mógłby skłonić modne paryżanki do zakładania sukienek z plastiku i metalu? Któż poza Paco Rabanne mógłby wymyślić zapach o nazwie Calandre i przekształcić go w ikonę współczesnej kobiecości? Wraz z jego odejściem ponownie przypominamy sobie o jego ogromnym wpływie na współczesną modę, duchu, który żyje w domu noszącym imię – powiedział w oświadczeniu José Manuel Albesa, prezes działu mody i urody firmy Puig.
Projektant, będący synonimem kosmicznej estetyki i autor najlepiej sprzedających się perfum świata odszedł w wieku 88 lat w swoim domu w Portsall, we Francji, pozostawiając po sobie lukę w wielkim świecie mody.
Kim był Paco Rabanne?
Francisco Rabaneda Cuervo urodził się w 1934 roku w Pasaia - hiszpańskim mieście w regionie Basków, niedaleko miasta San Sebastian. W 1939 roku, tuż po tym, jak nacjonalistyczne wojska zajęły Madryt, jego matka – która swoją drogą pracowała jako krawcowa dla Cristobala Balenciagi – przeniosła się z rodziną do Paryża.
Tam młody Francisco rozpoczął studia architektoniczne. Po krótkim okresie pracy w branży budowlanej rozpoczął karierę modową, projektując biżuterię dla Givenchy, Diora i Balenciagi.
Paco Rabanne - skandalista, geniusz, mistrz
W 1966 roku Francisco Rabaneda Cuervo założył własny dom mody o nazwie Paco Rabanne. Jego projekty wzbudzały na arenie międzynarodowej zarówno uznanie, jak i kontrowersje, a debiutancka kolekcja, zatytułowana „Twelve Unwearable Dresses in Contemporary Materials", rozwścieczyła francuską prasę modową.
Modelki ubrane w metal i inne nieprawdopodobne materiały? Absurd! Nazwano go nawet „enfant terrible”, czyli "okropne dziecko" francuskiej mody. A jednak - wydawać by się mogło - to właśnie ten absurdalny krok zapewnił mu sukces, bo, jak zwykł mawiać: „Zawsze miałem wrażenie, że wyprzedzam czasy”.
W 1968 roku Paco Rabanne podpisał kontrakt z rodziną Puig z Katalonii, potentatem w branży modowej i perfumeryjnej. Umowa oznaczała jego wejście do przemysłu perfumeryjnego.
Warto wspomnieć, że to właśnie Paco Rabanne był jednym z pierwszych projektantów, który w połowie lat 90. wprowadził własne perfumy na rynek komercyjny.
W 1999 roku Paco Rabanne zakończył swoją karierę i przez następne lata raczej nie pojawiał się na publicznych wydarzeniach marki.