Pierwsza Dama Ukrainy o ukraińskich dzieciach i masowych grobach

- W XXI wieku nie można się przyzwyczajać do widoku dzieci, które nie wiedzą, czy jutro będą żyły – pisze na Instagramie Olena Zełenska.

Reklama

Pierwsza Dama Ukrainy dziękuje wszystkim, którzy zaangażowali się w międzynarodowy koncert charytatywny „Save Ukraine” i zaznacza, że oblicza wojny nigdy nie powinny stać się jedynie standardowymi newsami w wiadomościach.

W niedzielę 27 marca kolejny apel Oleny Zełenskiej obiegł nawet najdalsze zakątki świata. Każde pojedyncze słowo Pierwszej Damy Ukrainy porusza i wstrząsa, bo jest skierowane bezpośrednio do nas wszystkich – czynnych lub biernych obserwatorów wojny, Europejczyków, ludzi.

- Każdy dzień na wojnie jest jak kolejny dzień z życia. Nasze dzieci są przyzwyczajone do zasypiania przy dźwiękach wybuchów. Ale proszę was: nie przyzwyczajajcie się do wojny! Bo w XXI wieku nie można przyzwyczajać się do widoku dzieci, które nie wiedzą, czy jutro będą żyły. Nie można przyzwyczajać się do masowych grobów, które zastępują miejsce spokojnych miast. Wojna w Ukrainie to wojna u progu waszego domu. Pozostańcie po stronie pokoju i ludzkości. Wtedy zwycięstwo Ukrainy będzie waszym zwycięstwem! - czytamy na Instagramie Oleny Zełenskiej.

Wybuch wojny w Ukrainie był dla wielu z nas wielkim szokiem. Każdego dnia sprawdzaliśmy wiadomości, chcąc w końcu znaleźć newsa, który zapewni, że wszystko będzie dobrze. To pragnienie okazało się złudne, ale w ciągu miesiąca, przestaliśmy już nawet szukać nadziei. Wojna stała się codziennością i właśnie przed tym Olena Zełenska stara się nad ustrzec ludzkość. Bo śmierć niewinnych osób nigdy nie powinna być stałym elementem rzeczywistości, która nas otacza.

 

Olena Zełenska dziękuje za zaangażowanie podczas koncertu „Save Ukraine”

Pierwsza Dama Ukrainy nie zapomniała jednak o wszystkich, którzy nieustannie niosą pomoc obywatelom z jej kraju. Z wielkim wzruszeniem podziękowała za zaangażowanie w każdą inicjatywę humanitarną i podkreśliła, że koncert „Save Ukraine” to kolejny wkład w ukraińskie zwycięstwo.

- Tragedia dotarła do najdalszych zakątków świata – dziś mówimy prawdę o wojnie w Ukrainie. Ludzie goszczą ukraińskie kobiety i dzieci w swoich krajach. Dziękuję wam wszystkim, naszym przyjaciołom, ponieważ uznaliście nasze życie za potęgę – dodaje Olena Zełenska.

Koncert „Save Ukraine” odbył się w niedzielę 27 marca 2022 w Warszawie. Wzięli w nim udział artyści, muzycy, działacze społeczni, liderzy opinii, aktorzy oraz wolontariusze z całego świata, w tym Imagine Dragons, Fatboy Slim czy Jamala. Transmisja dotarła do dwudziestu krajów.

- Ukraina zjednoczyła świat – pisze Pierwsza Dama Ukrainy.