Krach bitcoina w 2022

W listopadzie 2021 r. rynek kryptowalut przeżywał istne eldorado. Wartość jednego bitcoina wynosiła 68 tys. dolarów, inwestorzy uważali go za przyszłość pieniądza, a najsprytniejsi dorabiali się wielomiliardowych fortun. Sytuacja w zaledwie rok zmieniła się jednak o 180 stopni.

Reklama

W listopadzie 2022 r. bitcoin był wart już tylko niecałe 18 tys. dolarów, cały rynek kryptowalut stracił około 65 proc. wartości (przeszło 2 biliony dolarów), a analitycy Bank of America nazwali pęknięcie kryptobańki piątą największą katastrofą finansową w historii.

Krach bitcoina najdotkliwiej odczuło jednak pięciu największych inwestorów kryptowalutowych, którzy w minionym roku stracili majątek o łącznej wartości 112,7 mld dolarów. W niektórych przypadkach oznaczało to dotarcie na skraj bankructwa.

Changpeng Zhao, straty: 82 mld dolarów

Changpeng Zhao, fot. Ben McShane/Sportsfile for Web Summit via Getty Images Changpeng Zhao, fot. Ben McShane/Sportsfile for Web Summit via Getty Images

Choć Changpeng Zhao znany jest znany jako chiński król kryptowalut, to jednak rok 2022 z pewnością będzie chciał wymazać z pamięci jak najszybciej.

Według serwisu Crypto Presales Changpeng stracił na krachu bitcoina około 82 miliardy dolarów – najwięcej spośród wszystkich kryptoinwestorów. Mimo to jego prywatny majątek wciąż wyceniany jest na 14,6 miliarda dolarów.

Sam Bankman-Fried, straty: 26 mld dolarów

Sam Bankman-Fried, fot. Lam Yik/Bloomberg via Getty Images Sam Bankman-Fried, fot. Lam Yik/Bloomberg via Getty Images

Sam Bankman-Fried, najmłodszy miliarder kryptowalutowy i jedna z głównych twarzy tej branży w USA stracił w 2022 r. około 26 mld dolarów – głównie za sprawą bankructwa jego firmy FTX, drugiej największej na świecie giełdy krypto.

Jeszcze w styczniu spółka była wyceniana na 32 mld dolarów, w swoich reklamach zatrudniała największych amerykańskich celebrytów na czele z futbolistą Tomem Bradym, a jej nazwą ochrzczono halę klubu koszykarskiego Miami Heat.

W listopadzie po krachu bitcoina FTX zbankrutowało na przestrzeni trzech tygodni, a Bankman-Fried nie dość, że stracił 94 proc. swojego majątku w zaledwie jeden dzień, to jeszcze obecnie musi się mierzyć z potencjalnymi zarzutami o naruszenie bezpieczeństwa narodowego.

Brian Armstrong, straty: 4,7 mld dolarów

Brian Armstrong, fot. YouTube Brian Armstrong, fot. YouTube

Armstrong jest dyrektorem generalnym i współzałożycielem Coinbase, jednej z najpopularniejszych giełd kryptowalut na świecie, w związku z czym znajduje się również w czołówce kryptomiliarderów z największymi stratami.

Według Crypto Presales majątek Armstronga w wyniku listopadowego krachu spadł o 4,7 miliarda dolarów – z zeszłorocznych 6,6 mld do obecnych 1,9 mld.

Gary Wang, straty: 1,7 mld dolarów

Gary Wang, współzałożyciel FTX, fot. Screen YT Gary Wang, współzałożyciel FTX, fot. Screen YT

Jako współzałożyciel giełdy FTX Gary Wang stracił zdecydowanie mniej pieniędzy niż Sam Bankman-Fried, ale wciąż jego majątek uszczuplił się o 1,7 mld dolarów.

Co ciekawe, Wang był najmłodszą osobą, która pojawiła się na liście 400 najbogatszych Forbesa w 2022 roku. Jego obecny majątek netto wynosi obecnie około 4,2 miliarda dolarów.

Chris Larsen, straty: 1,3 miliarda dolarów

Chris Larsen (z lewej), fot. Twitter, Chris Larsen Chris Larsen (z lewej), fot. Twitter, Chris Larsen

Chris Larsen jest współzałożycielem i jednym z członków zarządu platformy Ripple, która dostarcza firmom rozwiązania biznesowe oparte na kryptowalutach. Na początku 2022 r. majątek Larsena wyceniano na 4,3 mld dolarów, ale po listopadowym krachu spadł on do poziomu 3 mld dolarów.