Jan Nowicki nie żyje. Wybitny aktor zmarł w wieku 83 lat

Nie żyje Jan Nowicki. Aktor zmarł w nocy z 6 na 7 grudnia w swoim domu w miejscowości Krzewent. Miał 83 lata. Informację o śmierci artysty przekazał Wojciech Nawrocki za pośrednictwem profilu na Facebooku Miasto Kowal.

Reklama

„Odszedł śp. Jan Nowicki. Dzisiejszej nocy odszedł od nas nagle w wieku 83 lat nasz rodak Jan Nowicki – wielki aktor, pisarz, Honorowy Obywatel Miasta Kowala” – czytamy w poście Nawrockiego.

Informację o śmierci Jana Nowickiego potwierdził także jego syn – Łukasz Nowicki.

Jan Nowicki - Wielki Szu i ulubiony aktor Wajdy

Jan Nowicki, polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny, a także reżyser teatralny, felietonista, pisarz oraz poeta. Urodził się 5 listopada 1939 roku w Kowalu. Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie, był też jej wieloletnim wykładowcą, a w latach 1973-74 – prodziekanem Wydziału Aktorskiego.

Nowicki był jednym z ulubionych aktorów zmarłego w 2016 r. Andrzeja Wajdy, zagrał u niego m.in. w „Popiołach”. Największą sławę Nowickiemu przyniosły jednak kreacje w filmach „Wielki SzuSylwestra Chęcińskiego, a także w „Sanatorium pod Klepsydrą”, „Sztos” i „Pan Wołodyjowski”.

W całej swojej karierze Nowicki zagrał łącznie niemal 200 ról. Przez ponad 30 lat związany był także ze Starym Teatrem w Krakowie. Jego kreacje Stawrogina w „Biesach” czy Artura w „Tangu” przeszły do historii polskiego teatru.

Wystąpił też w kilku serialach m.in. „Magda M.” i „Apetyt na miłość”. Był też autorem kilku książek m.in. "Moje psie myśli" czy "Spotkania w Raju".

Mieszkał w Krzewencie na Kujawach, w pobliżu swojego rodzinnego miasta Kowala. Zmarł w wieku 83 lat.