Nie żyje Mirosław Hermaszewski

Mirosław Hermaszewski zmarł 12 grudnia w szpitalu w następstwie komplikacji pooperacyjnych. Informację tę potwierdził w rozmowie z Onetem i za pośrednictwem mediów społecznościowych Ryszard Czarnecki, europoseł Prawa i Sprawiedliwości, a prywatnie zięć generała.

Reklama

– W imieniu rodziny potwierdzam bardzo smutną informację o śmierci gen. Mirosława Hermaszewskiego – pierwszego polskiego kosmonauty, świetnego pilota, dobrego męża i ojca, ukochanego dziadka. Odszedł na Wieczną Wartę – napisał Czarnecki na Twitterze.

Mirosław Hermaszewski miał 81 lat.

Mirosław Hermaszewski – pierwszy Polak w kosmosie

Mirosław Hermaszewski urodził się 15 września 1941 r. w Lipnikach na Wołyniu. Jako prawie dwuletnie dziecko cudem przeżył rzeź wołyńską. Po II wojnie światowej trafił do podwrocławskiego miasteczka, gdzie ukończył liceum.

W 1960 roku zaczął latać na szybowcach w Aeroklubie Wrocławskim, później na samolotach na lotnisku w Grudziądzu. W roku 1961 wstąpił do Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej w Dęblinie, a następnie do Akademii Sztabu Generalnego w Warszawie. Służył w wojskach obrony powietrznej kraju jako dowódca eskadry w Słupsku, zastępca dowódcy pułku w Gdyni oraz dowódca 11. pułku myśliwców we Wrocławiu.

W 1976 r. trafił do grupy kandydatów na kosmonautów w ramach utworzonego przez ZSRR międzynarodowego programu Interkosmos. Następnie rozpoczął program szkoleniowy w tzw. Gwiezdnym Miasteczku pod Moskwą.

Historyczny lot Mirosława Hermaszewskiego rozpoczął się 27 czerwca 1978 r. o godz. 17.27 naszego czasu. Statek Sojuz 30 m.in. z Hermaszewskim na pokładzie wystartował z kosmodromu Bajkonur.

Po dwóch dniach załoga statku Sojuz 30 połączyła się ze stacją orbitalną Salut 6, gdzie przebywali już wcześniej kosmonauci Władimir Kowalenok i Aleksander Iwanczenkow. W sumie podczas lotu kosmonauci okrążyli Ziemię 126 razy.

Mirosław Hermaszewski spędził w kosmosie 7 dni, 22 godziny, 2 minuty i 59 sekund. Lądowanie nastąpiło 5 lipca w Kazachstanie.