Elon Musk - życie prywatne 

Życie prywatne Elona Muska jest prawdopodobnie równie burzliwe i ekscentryczne, co jego kariera biznesowa. Miliarder rozwiódł się trzykrotnie  jest ojcem łącznie dla siódemki dzieci - sześciu chłopców i jednej dziewczynki. Pierwszych pięciu synów urodziła pierwsza żona Muska Justine, najmłodszego syna w 2020 r. jego była partnerka piosenkarka Grimes, a córkę - surogatka.

Reklama

Szef Tesli nie jest jednak jedynym ciekawym przypadkiem w swojej rodzinie. Jego ojciec jest geniuszem i przedsiębiorcą, matka – modelką, a dwójka jego rodzeństwa założyła własne firmy i stała się milionerami. Oto ich krótkie historie.

Errol Musk, ojciec Elona Muska

fot. Denver Post Photo, Cyrus McCrimmon, Getty Images fot. Denver Post Photo, Cyrus McCrimmon, Getty Images

Według samego Elona Muska jego ojciec dysponuje wybitnym intelektem oraz IQ, które kwalifikuje go jako geniusza. Magazyn „Rolling Stone” podaje, że Errol Musk był najmłodszą osobą w historii Republiki Południowej Afryki, która uzyskała tytuł inżyniera, dzięki czemu później pracował m.in. w kopalni szmaragdów. W 2018 r. zasłynął również tym, że ma dziecko ze swoją byłą pasierbicą Janą Bezuidenhout.

Sam Elon Musk ma jednak chłodne stosunki ze swoim ojcem i uważa go za „strasznego człowieka”.

– Mój ojciec popełnił każde przestępstwo, które można sobie wyobrazić – mówił miliarder w wywiadzie dla „Rolling Stone”.

Maye Musk, matka Elona Muska

Podobnie o ojcu Muska wypowiada się jego była żona i matka Elona Maye Musk, która w wywiadzie dla „Harper’s Bazaar” opisywała swoje małżeństwo z Errolem jako „przemocowe”. Po rozwodzie w 1979 r. Maye wyemigrowała z trójką dzieci do Kanady, gdzie przez pewien czas pracowała na… pięć etatów, by utrzymać małego Elona i dwójkę jego rodzeństwa.

– Byłam pracownicą naukową na Uniwersytecie w Toronto, uczyłam dwa wieczory w tygodniu w szkole żywienia, a dwa wieczory w tygodniu spędzałam w agencji modelek. Byłam tam modelką, wykładowczynią i miałam prywatną praktykę – mówiła Maye w wywiadzie dla „Forbesa”.

Obecnie mama Elona Muska skupia się na karierze dietetyczki i modelki. W 2017 r. w wieku 69 lat znalazła się m.in. na okładce CoverGirl.

Tosca Musk, młodsza siostra Elona Muska

Kariera Toski Musk związana jest przede wszystkim z przemysłem rozrywkowym. Według jej profilu na stronie IMDb młodsza siostra Elona Muska od 2001 r. wyprodukowała przeszło 50 filmów. Jest też współzałożycielką i dyrektorką platformy streamingowej Passionflix, na której dostępne są filmowe adaptacje klasycznych nowel romantycznych. Jednym z wczesnych inwestorów serwisu był brat Toski i Elona – Kimbal Musk.

Kimbal Musk, młodszy brat Elona Muska

Talent biznesowy Elona Muska widoczny jest także w przypadku jego młodszego brata. Kimbal Musk założył trzy firmy działające w branży żywieniowej: The Kitchen Restaurant Group, organizację pozarządową Big Green oraz Square Roots, która zajmuje się tworzeniem miejskich farm. Ponadto stworzył Francuski Instytut Kulinarny w Nowym Jorku, a także założył z Elonem PayPala i miał udziały w zyskach ze sprzedaży spółki. Obecnie zajmuje się przede wszystkim branżą żywieniową oraz zasiada w zarządach Tesli i SpaceX.  

Justine Musk, pierwsza żona Elona Muska

Justine Musk podczas wystąpienia z serii TEDx/fot. YouTube, TEDx, https://www.youtube.com/watch?v=ptFYmNuRNyQ Justine Musk podczas wystąpienia z serii TEDx/fot. YouTube, TEDx, https://www.youtube.com/watch?v=ptFYmNuRNyQ

Pisarka, felietonistka i eseistka Justine Musk jest również pierwszą żoną Elona Muska i matką szóstki jego dzieci. Pierwszy syn pary o imieniu Nevada zmarł w wyniku nagłej śmierci łóżeczkowej, gdy miał zaledwie 10 tygodni. Następnie Justine Musk urodziła jeszcze bliźniaki i trojaczki – łącznie pięciu synów Elona Muska o imionach Griffin, Xavier, Damian, Saxon i Kai. Para rozwiodła się w 2008 r., a Justine opisała ich związek w swoim tekście dla „Marie Claire” jako „niezdrowy”.

Lyndon, Peter oraz Russ Rive’owie, kuzyni Elona Muska

Lyndon i Peter Rive'owie/fot. SolarCity Lyndon i Peter Rive'owie/fot. SolarCity

Wszyscy trzej kuzyni Muska są równie błyskotliwymi przedsiębiorcami, co on sam. W 1999 r założyli firmę zajmującą się oprogramowaniem komputerowym o nazwie Everdream, którą w 2007 r. odkupił od nich Dell za 120 mln dolarów. W 2006 r. Lyndon i Peter założyli  z kolei SolarCity – firmę zajmującą się odnawialnymi źródłami energii, którą w 2016 r. przejęła… Tesla za oszałamiającą kwotę 2,6 mld dolarów. Lyndon Rive pozostał później przez niemal rok w strukturach firmy Elona Muska na stanowisku szefa sprzedaży w departamencie energii Tesli.

W międzyczasie Russ Rive założył produkcyjną firmę SuperUber, której klientami są m.in. Tesla oraz SpaceX.