Ostatnia, dwudziesta pierwsza edycja charytatywnego „Power Lunchu” w towarzystwie Warrena Buffetta okazała się jednocześnie rekordową. Anonimowy kupiec za możliwość zjedzenia posiłku z 91-miliarderem zapłacił 19 mln dolarów – ponad cztery razy więcej niż dotychczasowy rekordzista, kryptowalutowy przedsiębiorca Justin Sun, który w 2019 r. wylicytował lunch za 4,57 mln dolarów.

Reklama

To jednak niejedyny rekord, który został ustanowiony podczas tej aukcji. Jak przekazała rzeczniczka serwisu eBay, na którym odbywała się licytacja, tegoroczny lunch z Buffettem stał się najdroższą pozycją charytatywną sprzedaną kiedykolwiek za pośrednictwem platformy.

Lunch z Warrenem Buffettem - wsparcie organizacji Glide

Dochody z aukcji zgodnie z wieloletnią tradycją zostaną przekazane na konto fundacji Glide. Organizacja od lat wspiera osoby w kryzysie bezdomności w San Francisco, zapewniając im darmowe posiłki, schronienie, testy na HIV oraz wirusowe zapalenie wątroby typu C, a także programy aktywizacji zawodowej oraz wsparcia dzieci.

Inicjatywa wspierania Glide poprzez lunch w towarzystwie Buffetta została zapoczątkowana przez zmarłą w 2004 r. żonę miliardera Suzie, która przez wiele lat była aktywną wolontariuszką organizacji.

Coroczna licytacja „Power lunch” odbywa się od 2000 r. z dwuletnią przerwą w 2020 i 2021 r. ze względu na obostrzenia związane z Covid-19. Dotychczas zebrano łącznie 53,2 mln dolarów.

– Inicjatywa przez ten czas była wyłącznie dobrem. Poznałem wielu interesujących ludzi z całego świata. Ich wspólną cechą jest to, że czują, że pieniądze zostaną bardzo dobrze wykorzystane – powiedział Warren Buffett w oświadczeniu.

Gdzie odbywa się lunch z Warrenem Buffetem

Tegoroczny lunch po raz kolejny odbędzie się w stekowni Smith & Wollensky na Manhattanie. Zwycięzca licytacji będzie miał prawo zaprosić na spotkanie z Buffettem maksymalnie siedmiu gości. Podczas lunchu miliarder jest gotowy rozmawiać na każdy temat z wyjątkiem jego planów inwestycyjnych.

Zwycięzcy poprzednich edycji „Power Lunchu” wspominają, że 91-letni miliarder z reguły je krwiste steki z plackami ziemniaczanymi i wiśniową colą. Ma też w zwyczaju prosić o kilka dodatkowych łyżeczek, by móc spróbować deseru od każdego z gości obecnych na lunchu.

Kim jest Warren Buffet

Warren Buffett to 91-letni przedsiębiorca, założyciel spółki inwestycyjnej Berkshire, która posiada udziały m.in. w Banku Ameryki oraz Apple, a także liczne firmy z branż ubezpieczeniowych i energetycznych.

Aktualnie majątek Buffetta szacowany jest na 93,4 mld dolarów, co czyni go siódmym najbogatszym człowiekiem na świecie.

Miliarder słynie też ze swojej działalności charytatywnej – od 2006 r. przekazał w formie darowizn ponad połowę należących do niego udziałów w firmie Berkshire.