Gautam Adani trzecim najbogatszym człowiekiem świata

Gautam Adani pnie się po szczeblach listy najbogatszych osób w niezwykle szybkim tempie. Jeszcze na początku tego roku indyjski miliarder znajdował się na końcu pierwszej dziesiątki, by dziś przeskoczyć na trzeciej pozycji Bernarda Arnaulta, dyrektora generalnego koncernu Louis Vuitton Moet Hennesey (LVMH).

Reklama

Aktualnie indeks miliarderów magazynu „Bloomberg” szacuje majątek Adaniego na 137 mld dolarów. Przed nim na liście znajdują się już tylko Jeff Bezos z majątkiem wynoszącym 153 mld dolarów oraz Elon Musk dysponujący fortuną rzędu 251 mld dolarów.

Indyjski przedsiębiorca jest też jedynym miliarderem z pierwszej dziesiątki, którego majątek nie zanotował w tym roku wyraźnych spadków. Co więcej, fortuna Adaniego wyraźnie się zwiększyła – w samym tylko 2022 r. aż o oszałamiające 61 mld dolarów!

Gautam Adani - na czym dorobił się majątku

Wzrost ten ma związek przede wszystkim z wojną w Ukrainie oraz kryzysem energetycznym na świecie. Znaczna część portfolio biznesowego Adaniego powiązana jest bowiem z działalnością w sektorach wydobycia gazu ziemnego i węgla oraz wytwarzania energii.

Poza tym konglomerat należący do miliardera – Adani Group – jest największym w Indiach prywatnym operatorem portów morskich i lotniczych. Przedsiębiorstwo posiada też jedną z największych kopalni węgla w Australii – Carmichael w Queensland.

Jednocześnie w obliczu krytyki ze strony środowisk proekologicznych na czele z Gretą Thunberg Adani Group obiecało w zeszłym roku zainwestować 70 mld dolarów w zieloną energię i stać się jej największym na świecie producentem.

Adani pod koniec sierpnia dodatkowo poszerzył swoje portfolio biznesowe. Miliarder kupił 29 proc. udziałów w sieci nadawczej New Delhi Television, która dotychczas uważana było za jeden z ostatnich niezależnych kanałów telewizyjnych w Indiach.

Gautam Adani - krytyka miliardera w Indiach

Przejęcie New Delhi Television doprowadziło do zaostrzenia krytyki Adaniego w jego rodzinnym kraju. Wielu komentatorów sugeruje bowiem, że przedsiębiorca zbił swoją fortunę na ścisłych związkach z wybranym w 2014 r. premierem Indii Narendrą Modim.

To m.in. dzięki przychylności Modiego Adani był w stanie nabyć w 2018 r. sześć lotnisk w Indiach podczas otwartego przetargu, mimo że jego spółka nie miała żadnego doświadczenia w zarządzaniu takimi obiektami.

Ponadto, odkąd premierem Indii został Modi, majątek Adaniego wzrósł o ponad 1600 proc. – z 8 mld dolarów w 2014 r. do obecnych 137 mld dolarów.