Mila Kunis i Ashton Kutcher kilka dni temu założyli głośną zbiórkę pieniędzy w serwisie GoFundMe na rzecz pomocy Ukrainie. W chwili powstawania tego tekstu, ledwie pięć dni po starcie akcji, parze aktorów udało się zebrać oszałamiającą kwotę 18,9 mln dolarów! Wśród darowizn znajdują się także 3 mln dolarów, które sami Kunis i Kutcher zobowiązali się wpłacić, by wesprzeć założony przez siebie cel.  

Reklama

Zgodnie z oczekiwaniami zbiórka cieszy się ogromną popularnością. Łącznie akcję małżeństwa hollywoodzkich aktorów wsparło ponad 54 tys. osób z czego część z nich wpłaciła od kilku do nawet kilkuset tysięcy dolarów. Czterech donatorów zdecydowało się z kolei wpłacić od 2 do 2,5 mln dolarów.

Zebrane fundusze zostaną przekazane Flexport.org oraz Airbnb.org, które aktywnie wspierają uchodźców z Ukrainy. Pierwsza organizacja zajmuje się zapewnianiem uciekającym osobom transportu do ościennych krajów m.in. Polski, Rumunii i Słowacji, z kolei druga – organizuje dla nich tymczasowe darmowe schronienie.

Szef Airbnb dziękuje aktorom za wsparcie

Milo i Ashtonie, dziękuję za wasze przywództwo. Wiem, że jest to dla was głęboko osobista sprawa – mówił w filmie zamieszczonym na kanale GoFundMe w serwisie YouTube Brian Chesky, dyrektor generalny Airbnb.

Jak wiecie Airbnb oraz intermediary.org współpracują z gospodarzami domów i mieszkań, by zapewnić schronienie 100 tys. uchodźców uciekających z Ukrainy za darmo. Im więcej gospodarzy zaangażujemy, tym większej liczbie osób będziemy mogli pomóc - dodał.

Chesky podkreślił jednocześnie, że mieszkańcy Polski, Niemiec, Węgier czy Rumunii, którzy chcieliby wspomóc uchodźców z Ukrainy darmowym schronieniem mogą to zrobić za pośrednictwem strony airbnb.org.

Przypomnijmy, że Mila Kunis urodziła się w miejscowości Czeniowce w Ukrainie. Do Stanów Zjednoczonych wyemigrowała w wieku 8 lat.

Zawsze uważałam się za Amerykankę. Dumną Amerykankę. Kocham wszystko, co ten kraj zrobił dla mnie i mojej rodziny. Ale nigdy w życiu nie byłam bardziej dumna z bycia Ukrainką niż dziś – mówiła aktorka w filmie zamieszczonym na stronie zbiórki.

Kunis nie jest jednak jedyną hollywoodzką gwiazdą o korzeniach ukraińskich. Babcia Leonardo DiCaprio urodziła się w Odessie na początku XX wieku. M.in. dlatego aktor również zdecydował się wesprzeć Ukrainę darowizną w wysokości 10 mln dolarów.