Małżeństwo aktorów założyło zbiórkę w serwisie GoFundMe w czwartek 3 marca. Celem jest uzbieranie 30 mln dolarów, które zostaną przekazane Flexport.org oraz Airbnb.org. Obie organizacje aktywnie wspierają uchodźców uciekających z Ukrainy poprzez zapewnianie im transportu do Polski, Rumunii, Węgier, Słowacji i Mołdawii oraz tymczasowego, darmowego lokum w wymienionych krajach.

Reklama

– Ukraińcy to dumni i odważni ludzie, którzy zasługują na naszą pomoc w potrzebie. Ten niesprawiedliwy atak na Ukrainę i całą ludzkość jest druzgocący, a naród ukraiński potrzebuje naszego wsparcia. Uruchamiamy ten fundusz, aby zapewnić im natychmiastową pomoc – napisali aktorzy w opisie zbiórki.

W chwili powstawania tego tekstu 7 tys. darczyńców wpłaciło łącznie 3,1 mln dolarów w akcji charytatywnej pary aktorów. Największa donacja w wysokości 2,5 mln dolarów wpłynęła ze strony użytkownika „Rodzina Rona Conwaya”. Kunis i Kutcher zadeklarowali jednocześnie, że sami przekażą do 3 mln dolarów, by wypełnić cel założonej przez siebie zbiórki.

Mila Kunis i Ashton Kutcher wspierają Ukrainę

Mila Kunis urodziła się w 1983 r. w Czerniowcach w Ukrainie. Do Stanów Zjednoczonych wyjechała w roku 1991.

Zawsze uważałam się za Amerykankę. Dumną Amerykankę. Kocham wszystko, co ten kraj zrobił dla mnie i mojej rodziny. Ale nigdy w życiu nie byłam bardziej dumna z bycia Ukrainką niż dziś – powiedziała aktorka w poruszającym wideo zamieszczonym na Instagramie Ashtona Kutchera.

– Wydarzenia, które rozegrały się w Ukrainie, są druzgocące. Na tym świecie nie ma miejsca na tego rodzaju niesprawiedliwe ataki na ludzkość – dodała.

Zbieramy fundusze na wsparcie akcji humanitarnej, która będzie miała natychmiastowy wpływ i zapewni bardzo potrzebną pomoc humanitarną uchodźcom na tym obszarze. Głównym wyzwaniem w tej chwili jest logistyka. Musimy zdobyć mieszkania i sprowadzić zapasy oraz zasoby na ten obszar – powiedział Ashton Kutcher.

Aktor już wcześniej okazał wsparcie dla Ukrainy w piątek 25 lutego tuż po rosyjskiej inwazji na rozkaz Władimira Putina. „Jestem z Ukrainą” - napisał wówczas na Twitterze.