Matthew McConaughey apeluje o ograniczenie dostępu do broni

We wtorek, 7 czerwca 2022, Matthew McConaughey wygłosił w Białym Domu wzruszające przemówienie o moralnych zobowiązaniach wobec świata. Jego zdaniem ograniczenie dostępu do broni palnej jest najlepszym krokiem ku lepszej przyszłości.

Reklama

- Musimy zdobyć się na prawdziwą odwagę i uszanować nasze moralne zobowiązania. Nie przynależność partyjną. Musimy skończyć z kontrprzykładami. Musimy dokonywać wyborów, zajmować stanowiska, przyjmować nowe idee i zachowywać tradycje, które mogą zapewnić lepszą przyszłość następnym pokoleniom – mówił Matthew McConaughey podczas przemówienia w Białym Domu.

Aktor zalecił także zwiększenie programów zdrowia psychicznego i przepisów dotyczących czerwonej flagi, a także podniesienie minimalnego wieku uprawniającego do zakupu broni szturmowej do 21 lat.

Strzelanina w Teksasie

Apel Matthew’u McConaughey’a jest ściśle związany ze strzelaniną w szkole w Uvalde, w wyniku której zginęło 19 uczniów i dwóch nauczycieli.

- Ograniczenie dostępu do broni to krok naprzód dla całego społeczeństwa obywatelskiego. Uvalde w Teksasie, to miejsce, w którym się urodziłem - mówił Matthew McConaughey.

Matthew McConaughey rozpłakał się, gdy podzielił się historią Alithei Ramirez, 10-latki, która marzyła o pójściu do szkoły artystycznej w Paryżu, ale straciła życie. Rodzice dziewczynki podarowali aktorowi  jeden z jej rysunków, aby mógł podzielić się nim  ze światem.

Następnie opowiedział historię Maite Yuleany Rodriguez, która aspirowała do bycia biologiem morskim i również straciła życie w masowej strzelaninie.

- Mimo że nasz kraj jest podzielony, w kwestii odpowiedzialności za broń powinniśmy się zgadzać jednogłośnie. To nie jest kwestia poglądów politycznych – mówił dalej Matthew McConaughey.

Matthew McConaughey walczy o ograniczenie dostępu do broni 

Matthew McConaughey spędził ostatnie dwa dni na spotkaniach z ustawodawcami, w tym z Nancy Pelosi, Joe Manchinem czy Chuckiem Grassleyem.

Wspólnie omawiano przepisy dotyczące zapobiegania użycia broni, bezpieczeństwa w szkołach i potencjalnym dwupartyjnym projekcie ustawy, która zreformowałaby przepisy dotyczące czerwonej flagi czy programów zdrowia psychicznego.