Matteo Messina Denaro aresztowany przez włoską policję

Po 30 latach ucieczki Matteo Messina Denaro, jeden z najpotężniejszych bossów sycylijskiej mafii, został aresztowany przez włoską policję.

Reklama

Według informacji przekazanych przez lokalną prokuraturę do zatrzymania doszło 16 stycznia 2023 r. na terenie prywatnej kliniki medycznej La Maddalena w Palermo, gdzie Denaro miał odbywać chemioterapię po przebytej w zeszłym roku operacji onkologicznej.

– To zwycięstwo dla wszystkich policyjnych sił, które pracowały razem przez cały ten czas, by postawić tego niebezpiecznego przestępcę przed wymiarem sprawiedliwości – powiedział w oświadczeniu prasowym Lamberto Giannini, szef włoskiej policji.

Włoski minister obrony Guido Crosetto nazwał z kolei aresztowanie Messiny Denara „znakiem tego, że państwo wygrywa z mafią”, natomiast premierka kraju Giorgia Meloni stwierdziła, że „była to fundamentalna bitwa w wojnie z przestępczością zorganizowaną”.

Matteo Messina Denaro – najbardziej poszukiwany człowiek Europy

Matteo Messina Denaro figurował na liście najbardziej poszukiwanych przestępców Włoch i całej Europy od 1993 r. Przez cały ten czas ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości w sekretnych kryjówkach należących do sycylijskiej cosa nostry, skąd najprawdopodobniej wciąż wydawał rozkazy swoim podwładnym.

Boss oskarżany jest o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, pranie brudnych pieniędzy, przemyt narkotyków, a także zlecanie dziesiątek morderstw w imieniu mafii na przestrzeni ostatnich trzech dekad.

To on miał być m.in. zaangażowany w zabójstwa Giovanniego Falcone oraz Paola Borsellina – prokuratorów znanych z bezkompromisowej i radykalnej walki z mafią (widoczni na zdjęciu muralu powyżej). Obaj zginęli w zamachach bombowych zorganizowanych przez mafię w 1992 r., a ich śmierć odbiła się we Włoszech niezwykle szerokim echem.

Denaro miał być także zamieszany w organizację serii pięciu zamachów bombowych przeprowadzonych w Mediolanie, Florencji i Rzymie między majem a sierpniem 1993 r., w których łącznie zginęło 10 osób. To wreszcie on miał stać za porwaniem, torturami i brutalnym morderstwem 11-letniego syna nawróconego mafiosa Giuseppe Di Mattea.

Swojego czasu Denaro chwalił się także, że mógłby „zapełnić cały cmentarz” swoimi ofiarami. To najpewniej właśnie dlatego w mafijnym półświatku przylgnął do niego przydomek „Diabolik”.

Matteo Messina Denaro - „ostatni ojciec chrzestny”

Włoskie media opisują Messinę Denara także jako „ostatniego ojca chrzestnego” i strażnika wszystkich sekretów cosa nostry. Prokuratura uważa, że Denaro dysponuje informacjami dotyczącymi organizacji szeregu zbrodni mafijnych na przestrzeni ostatnich 30 lat.

Co ciekawe, Denaro miał być także ulubieńcem i protegowanym innego potężnego włoskiego bossa - Salvatore "Toto" Riiny, który został schwytany w 1993 r. po 23 latach ucieczki. Obaj mafiosi stali się we Włoszech swojego rodzaju symbolami bezsilności państwa i nieudolności służb wobec zorganizowanej przestępczości.

To właśnie dlatego włoskie media pozostają dość sceptyczne co do ostatecznego rozwiązania problemu mafii w kraju. Dziennik "La Stampa" uważa np., że postrzeganie aresztowania Denara za koniec zorganizowanej przestępczości we Włoszech byłoby "śmiertelnym błędem".