Kim jest ciężarna kobieta ze zbombardowanego szpitala w Mariupolu?

W środę, 9 marca 2022, oddziały Władimira Putina dopuściły się kolejnej zbrodni wojennej - zbombardowano szpital położniczy w Mariupolu. Budynek został doszczętnie zniszczony. W wyniku ataku zginęły trzy osoby, a siedemnaście zostało rannych. 

Reklama

Relacja fotoreporterów z ewakuacji ciężarnych kobiet wstrząsnęła światem. Jedną z osób, której ucieczka została uwieczniona na zdjęciach, była Marianna Podgurska- ukraińska influencerka. 

Jak informuje dziennikarka portalu Suspilne – Olga Tokariuk- Ukrainka na szczęście ma się dobrze, a w czwartek,10 marca na świat przyszła jej córeczka!

- Otrzymałam informacje od krewnej Marianny – ciężarnej dziewczyny ze zbombardowanego szpitala w Mariupolu. Udało mi się na krótko skontaktować z nią przez telefon. Wczoraj wieczorem o 22:00 urodziła córeczkę. Wszystko jest w porządku, ale w Mariupolu jest bardzo zimno, a bombardowania nie ustają – czytamy na Twitterze Olgi Tokariuk.

I choć historia Marianny Podurskiej ostatecznie skończyła się dobrze, wcześniej Ukrainka padła ofiarą rosyjskich oskarżeń – obrzydliwego aktu dezinformacji.

.- Ta kobieta prawie zginęła w wyniku bombardowania szpitala w Mariupolu. Dziś jest nękana przez Rosjan na Instagramie. Twierdzą oni, że zdjęcia ze szpitala są podrobione, ponieważ Marianna Podgurska jest modelką, więc na pewno nie jest w ciąży. Brak słów – pisze jedna z użytkowniczek Twittera, publikując fotografię Marianny Podgurskiej z ewakuacji.

Rosyjskie kłamstwa na temat Marianny Podgurskiej

Rosja po raz kolejny dezinformuje swoich obywateli. Ambasada rosyjska w Wielkiej Brytanii zamieściła na Twitterze post, w którym oskarżyła Mariannę Podgurską o zagranie roli w relacji z domniemanego bombardowania.

- Minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow o ataku na Mariupol: Dom położniczy od dawna nie działał. Zamiast tego był używany przez ukraińskie siły zbrojne i radykałów, a konkretnie neonazistowski Batalion Azow. Co więcej, Rosja ostrzegała o tym Radę Bezpieczeństwa ONZ trzy dni temu (…) To ukraińska modelka Marianna Podgurska. Na zdjęciach wcieliła się w rolę ciężarnej kobiety. Relacja została przygotowana przez propagandowego fotografa, Evegniy Maloletka, a nie przez ratowników i świadków, jak można by było przypuszczać. – napisała na Twitterze Ambasada Rosyjska w Wielkiej Brytanii.

W wyniku oburzenia brytyjskiego rządu Tweet został usunięty. I choć Kreml uważa, że relacja z ataku była zainscenizowana, nie przedstawiono ku temu żadnych dowodów. Rosyjski atak dezinformacyjny zdemaskował jednak dziennikarz BBC Shayan Sardarizadeh.