Marcin Gortat oficjalnie wraca do NBA!

To już oficjalne – Marcin Gortat wraca do NBA w nowej roli! Tym razem 38-letni Polak zostanie asystentem trenera Washington Wizards podczas startujących już na początku października obozów przygotowawczych przed nadchodzącym kolejnym sezonem najlepszej koszykarskiej ligi świata.

Reklama

Jestem już po dłuższych rozmowach [z klubem] i w dniach 2-3 października wracam do Waszyngtonu, gdzie będę przez dwa tygodnie po części pomagał jako asystent trenera – powiedział Gortat w rozmowie z portalem eWinner.

– Chciałbym wrócić do korzeni, do mojego świata, w którym byłem tyle lat, poczuć to jeszcze raz. Wstawać o siódmej rano, spędzić na sali 5-6 godzin, spocić się, potrenować z młodzieżą. Myślę, że to będzie fajne – usiąść z trenerami, obejrzeć wideo i zobaczyć, jak się przygotowuje trening od drugiej strony – dodał „Polish Hammer”.

Marcin Gortat - Polak wesprze sztab szkoleniowy Washington Wizards

Co ciekawe, to klub z Waszyngtonu zaproponował Gortatowi współpracę. Wizards chcą wykorzystać wieloletnie doświadczenie Polaka z parkietów NBA w pracy z młodymi wysokimi zawodnikami zespołu i ich dalszym rozwoju. Na razie strony podpisały kontrakt na dwa tygodnie, ale sam Gortat nie wyklucza, że po tym czasie wciąż będzie chciał współpracować ze swoim byłym klubem w nowej roli. 

Marcin Gortat w NBA spędził łącznie 12 sezonów, podczas których rozegrał 806 spotkań. Przez ten czas reprezentował barwy czterech klubów: Orlando Magic, Phoenix Suns, Washington Wizards oraz Los Angeles Clippers, gdzie ostatecznie podjął decyzję o zakończeniu kariery zawodniczej.

- Nadszedł czas na zakończenie kariery. To już ten moment, gdy minął rok. Tak jak powiedziałem na początku, że daję sobie rok, żeby zobaczyć, co mi życie przyniesie. Przyniosło taką decyzję, że odchodzę na emeryturę i kończę moje profesjonalne granie. Chciałbym krótko powiedzieć kibicom, że dziękuję im za wsparcie, za to, co dla mnie robili przez tyle lat. Myślę, że nie jest fair w stosunku do nich przeciąganie tej decyzji - mówił Gortat w lutym 2020 roku, żegnając się z kibicami.

Gortat wciąż pozostaje jedynym Polakiem, który wystąpił w finałach NBA – miało to miejsce w 2009 r., ale wówczas jego klub Orlando Magic uległ w pięciu spotkaniach zespołowi Los Angeles Lakers.

Przez całą swoją karierę za oceanem Polak notował średnio 9,9 punktu oraz 7,9 zbiórki.