Maciej Stuhr dziękuje Polakom za pomoc Ukrainie

Miliony Polaków zaangażowały się w pomoc ukraińskiej ludności, która ucieka przed realiami bestialskiej wojny Władymira Putina. Maciej Stuhr, słynący z bardzo bezpośrednich wypowiedzi na temat aktualnej sytuacji w państwie, tym razem z wielkim wzruszeniem opowiada o postawie swoich rodaków.

Reklama

- Jestem zbudowany postawą Polaków, którzy tak licznie i mocno włączyli się w pomoc uchodźcom. Dziękuję wam wszystkim! Zawsze wierzyłem, że jest w nas ta siła - czytamy na Facebooku Macieja Stuhra.

Aktor podkreślił jednocześnie, że zarówno on, jak i jego rodzina, również są otwarci na niesienie niezbędnej pomocy. Solidarność z Ukrainą ma wielką moc sprawczą, a skala wsparcia jest naprawdę godna podziwu.

- Mój dom ponownie otwarty. Dla tych, którzy uciekają przed piekłem wojny. Niech żyje wolna Ukraina! PUTIN! It’s time to PUT OUT – dodaje Maciej Stuhr.

Polacy z otwartymi ramionami przyjmują uchodźców z Ukrainy

Atak Rosji na Ukrainę zmobilizował Polaków do wdrożenia planu pomocy dla uchodźców. Przy przejściach granicznych uruchomiono specjalne punkty recepcyjne, a zwykli polscy cywile zorganizowali się do przygotowania dla przybyłych Ukraińców ciepłych posiłków, pomocy medycznej, zapewnienia darmowych środków codziennego użytku oraz dachu nad głową. W naszych przyjmujemy porody ukraińskich dzieci i pomagamy chorym. W szkołach organizowane są specjalne zbiórki i miejsca dla nowych uczniów ze Wschodu. Każdy pomaga jak umie - nauką języka, ciepłym ubraniem, pomocą w znalezieniu pracy czy nawet dobrym słowem. 

Polski aktor Wojciech Zieliński postanowił na przykład zrobić kanapki dla Ukraińców przyjeżdżających na warszawskie perony pociągami z Kijowa czy Lwowa. 

To już nie tylko słowa i ukraińskie flagi na profilach społecznościowych. To realna pomoc, której potrzebują Ukraińcy uciekający przed piekłem wojny. 

Prezydent Wolodymyr Zełenski wielokrotnie dziękował całej Polsce za wsparcie.

- Nieoceniona jest konkretna, codzienna pomoc naszemu krajowi ze strony Polski – napisał na Twitterze prezydent Ukrainy.

Dodał także, że stosunki Polski i Ukrainy to wspólna historia przeszłości i wspólna europejska przyszłość.

Jak podają funkcjonariusze Straży Granicznej, do Polski w ciągu zaledwie kilku dni od wybuchu wojny przybyło do kraju ponad 187 tysięcy uchodźców z Ukrainy, a z każdym dniem braterstwo Polaków i Ukraińców zyskuje na sile.