Koronacja Karola III. Kiedy i gdzie odbędzie się ceremonia?

Książę Karol został królem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej 8 września 2022 roku - w dniu śmierci królowej Elżbiety II. Na oficjalną koronację musiał jednak poczekać osiem miesięcy.

Reklama

Choć na pierwszy rzut oka może się to wydawać długo, to królowa Elżbieta czekała znacznie dłużej, bo aż 16 miesięcy. Jest to naturalna kolej rzeczy. Tradycja nakazuje zachować odpowiedni odstęp od przykrego wydarzenia, jakim jest śmierć władcy. Dodatkowo organizacja samej ceremonii jest niesamowicie czasochłonna. 

Koronacja Karola III odbędzie się w sobotę, 6 maja 2023 roku w Opactwie Westminsterskim w Londynie, w którym odbywają się wszystkie najważniejsze uroczystości rodziny królewskiej. Ceremonię poprowadzi arcybiskup Canterbury.  

 

Koronacja Karola III skromniejsza niż poprzednie?

Karol III jeszcze jako książę zaznaczał, że ma zupełnie inną wizję na swoje przywództwo. Od zawsze chciał, aby rodzina królewska była bardziej nowoczesna, mniej pompatyczna i bliska ludu.

Koronacja Karola III będzie zatem znacznie skromniejsza niż Elżbiety II. Monarchia zaprosiła na ceremonię "zaledwie" dwa tys. osób zamiast ośmiu.

Koronacja Karola III. Król przełamie wieloletnią tradycję

Najświętszym momentem koronacji jest namaszczenie głowy monarchy konsekrowanym olejem, które zawsze było ukrywane w głębokiej tajemnicy. Karol III zdecydował, że w jego przypadku będzie zupełnie inaczej.

Cała koronacja Karola III, która ma trwać trzy godziny, będzie transmitowana na żywo, a w transmisji nie zabraknie tego wyjątkowego momentu. Poddani pierwszy raz w historii będą mogli zobaczyć namaszczenie monarchy. Ma to być dowód na to, że król nie ma nic do ukrycia przed ludem.

Londyn szykuje się na koronację króla Karola III / Getty Images Londyn szykuje się na koronację króla Karola III / Getty Images

 

Decyzja ta ciągnie za sobą kilka konsekwencji. Po pierwsze rytuał jest dość tłusty i brudzący ubranie. Mówi się, że królowa Elżbieta II kilkakrotnie zmieniała strój podczas swojej koronacji, a na namaszczenie założyła suknię z niskim dekoltem, aby uniknąć ubrudzenia. Na tę chwilę nie wiadomo, jak zostanie rozwiązany ten problem w przypadku Karola III.

Aby umożliwić poddanym  telewizyjną obecność na namaszczeniu, przygotowano specjalny przezroczysty baldachim, który według "The Telegraph" ma być wykonany przez Royal School of Needlework i sponsorowany m.in. przez Worshipful Company of Weavers.

Konstrukcja miała być niesiona przez dzieci z Christ's Hospital, charytatywnej szkoły z internatem w Horsham w West Sussex, która zapewnia dzieciom z biedniejszych środowisk szansę na lepszą edukację. Baldachim okazał się jednak zbyt ciężki i będzie niesiony przez gwardzistów.

Koronacja Karola III. Król otrzyma koronę Henryka III

Podczas koronacji na głowę Karola III zostanie założona korona świętego Edwarda,  której użyto do koronacji Henryka III w 1220 roku.  Jak donoszą brytyjskie media, korona już grudniu 2022 roku została przeniesiona z Tower of London, by dopasować ją do rozmiaru i kształtu głowy nowego władcy. 

Koronacja Karola III. Czy książę Harry i księżna Meghan pojawią się na uroczystości?

To pytanie, które nurtowało niemal cały świat. Napiętą sytuację w rodzinie królewskiej podsyciły tylko plany ceremonii, które jakiś czas temu wyciekły do brytyjskich mediów. Według nich w orszaku królewskim nie uwzględniono księcia Harry'ego i księżnej Markle. Czy zatem syn i synowa króla pojawią się na koronacji? 

Okazuje się, że do Londynu przyleci tylko Harry.

- Pałac Buckingham z radością potwierdza, że książę Sussex będzie uczestniczył w uroczystościach koronacyjnych w Westminster Abbey 6 maja. Księżna Sussex pozostanie w Kalifornii z księciem Archim i księżniczką Lilibet - czytamy w oświadczeniu Pałacu Buckingham.

Warto też zaznaczyć, że Sussexowie chcieli, aby ich dzieci także wzięły udział w uroczystości. Urzędnicy pałacowi ocenili jednak, że 4-letni Archie i 2-letnia Lilibet są jeszcze zbyt mali.

Koronacja Karola III. Dzieci Kate i Williama z ważną rolą na ceremonii

Dzieci Kate i Williama, a wnuki Karola III dostały ważną rolę na koronacji - to kolejny historyczny moment. George, Charlotte i Louis będą towarzyszyć królowi i jego żonie królowej Kamili, kiedy będą opuszczać opactwo Westminster.

Co więcej, całe trio będzie jechać ze swoimi rodzicami w powozie za karetą królewskiej pary.

W tym miejscu warto wspomnieć, że księżna Kate i książę William postawili warunek, aby nie wymagać od Geroge'a perfekcji. Zaznaczają, że mimo że jest drugi w kolejce do tronu, to wciąż jest dzieckiem i może popełniać błędy.

Koronacja Karola III. Koncert koronacyjny

Drugiego dnia, w niedzielę 7 maja 2023 zaplanowany jest koncert. Jednak z jego organizacją pojawiło się sporo problemów. Większość zapraszanych gwiazd odmawiała. Według doniesień brytyjskich mediów, na występ na koncercie koronacyjnym nie zgodzili się m.in. Adele, Ed Sheeran, Kylie Minogue i Elton John.

Pałac Buckingham znalazł jednak zespół, który uświetni to historyczne wydarzenie. W zamku Windsor wystąpić ma Take That.