Laureaci Nagrody Nobla potępiają politykę Władimira Putina

Niedługo po rozpoczęciu wojny w Ukrainie Roald Hoffmann, laureat Nagrody Nobla w dziedzinie chemii, wystosował list otwarty, w którym jasno określił konsekwencje polityki Władimira Putina – rosyjska inwazja na sąsiednie państwo nadszarpnęła reputację Rosji na dziesięciolecia.

Reklama

Roald Hoffman urodził się w rodzinie żydowskiej w części Polski, która po II wojnie światowej stała się terytorium Ukrainy. W czasie wojny rodzinę chemika ukryła i tym samym uratowała ukraińska rodzina.

Noblista przyznaje, że wieść o agresji Rosji wzbudziła w nim złość. Poczuł, że laureaci Nagrody Nobla muszą zareagować.

- To jedna z największych grup laureatów Nagrody Nobla, która jednoczy się w jednej sprawie – potępia Rosję i wspiera naród ukraiński. Ukraińcy powinni wiedzieć, że jesteśmy z nimi, że wiemy o ich tragedii, że to barbarzyństwo i że wojna nigdy nie jest sposobem na rozwiązanie międzynarodowych sporów – powiedział Roald Hoffman dla News Cronell.

List otwarty przeciwko wojnie w Ukrainie 

Pod listem wystosowanym przez Roalda Hoffmanna podpisało się 203 noblistów z całego świata, w tym Olga Tokarczuk, Jody Williams czy Tomas Lindahl. Autor zaznacza jednak, że nie potępia wszystkich obywateli Rosji.

- W ruchu, który przypomina niesławny atak nazistowskich Niemiec na Polskę w 1939 roku i na Związek Radziecki w 1941 roku, rząd Federacji Rosyjskiej kierowany przez Putina rozpoczął niesprowokowaną agresję militarną – nic innego jak wojnę – przeciwko sąsiadowi, Ukrainie. Tutaj starannie dobieramy słowa, ponieważ nie wierzymy, że naród rosyjski odgrywa rolę w tej agresji. Przyłączamy się do potępienia tych działań militarnych i zasadniczego zaprzeczenia przez prezydenta Putina legalności istnienia Ukrainy – czytamy w liście Roalda Hoffmanna.

List otwarty laureatów Nagrody Nobla przeciwko wojnie w Ukrainie / NlCampaigns List otwarty laureatów Nagrody Nobla przeciwko wojnie w Ukrainie / NlCampaigns

Wypowiedź chemika została opublikowana w trzech językach: polskim, ukraińskim oraz rosyjskim. Przy publikacji listu noblistów znajdziemy także pełną listę sygnatariuszy oraz osobiste oświadczenia Dalajlamy, Jimmy’ego Cartera oraz Baracka Obamy.