Źródła bliskie Leonardo DiCaprio potwierdzają w rozmowie z CNN, że informacje o tym, że aktor przekazał 10 mln dolarów rządowi Ukrainy na wsparcie kraju oraz że ma ukraińskie korzenie są nieprawdziwe.

Reklama

Redakcja well.pl przeprasza za rozpowszechnianie tych fałszywych twierdzeń.

Poniżej treść oryginalnego artykułu:

Leonardo DiCaprio przekazał Siłom Zbrojnym Ukrainy 10 milionów dolarów, co – jak podaje serwis Ukrinform – jak dotąd stanowi najwyższą kwotę donacji przekazaną na rzecz wsparcia kraju w walce z Rosją.

Leonardo DiCaprio wspiera Ukrainę

Jeden z największych współczesnych gwiazdorów Hollywood Leonardo DiCaprio przekazał rządowi ukraińskiemu darowiznę w wysokości 10 milionów dolarów na rzecz wsparcia kraju w trwającej wojnie z Rosją. Kwota ta ma zasilić budżet ukraińskich sił zbrojnych oraz wesprzeć organizacje zapewniające pomoc humanitarną ofiarom inwazji. Według serwisu Ukrinform jest to dotychczas najwyższa kwota wsparcia przekazana Ukrainie od czasu wybuchu wojny.

Tym samym aktor dołączył do coraz szerszego grona gwiazd oraz ludzi kultury i biznesu, którzy surowo potępiają rosyjską agresję i solidaryzują się z Ukrainą. Wcześniej swoje wsparcie wyrazili m.in. StingBenedict Cumberbatch oraz Sean Penn, który udał się na polsko-ukraińską granicę, by nakręcić film o wojnie. Z kolei Elon Musk udostępnił w Ukrainie Internet ze swojej sieci satelitów Starlink.

Warto jednocześnie podkreślić, że Leonardo DiCaprio – podobnie jak inna hollywoodzka gwiazda Mila Kunis, która również wspiera Ukrainę finansowo – posiada ukraińskie korzenie. Babka aktora od strony matki urodziła się w Odessie jako Jelena Smirnowa. Wyemigrowała jednak do Niemiec w 1917 r. w wieku zaledwie trzech lat.

Aktywizm Leonardo DiCaprio

Zaangażowanie Leonardo DiCaprio we wsparcie Ukrainy nie powinno być jednak zaskoczeniem. Aktor słynie bowiem ze swojego aktywizmu i wrażliwości społecznej.

Od lat jest jedną z najaktywniejszych gwiazd Hollywood, która wykorzystuje swoją pozycję, by wspierać m.in. walkę z kryzysem klimatycznym. Jeszcze w 1998 r. DiCaprio założył fundację znaną obecnie jako re:wild, która zajmuje się walką z globalnym ociepleniem, zachowaniem bioróżnorodności na planecie oraz wspieraniem odnawialnych źródeł energii. W 2014 r. aktor został mianowany Posłańcem Pokoju Organizacji Narodów Zjednoczonych.