Leonardo DiCaprio nagrodzony za walkę na rzecz Ebo

Leonardo DiCaprio ma na swoim koncie Oscara, nagrodę BAFTA i trzy Złote Globy, ale jego ostatnie wyróżnienie wzbija się ponad wszystkie inne. Grupa naukowców z londyńskich Królewskich Ogrodów Botanicznych Kew i Narodowego Herbarium w Kamerunie uhonorowali słynnego aktora – i czynnego działacza na rzecz środowiska -  nazywając jego nazwiskiem nowo odkryty gatunek drzewa.

Reklama

- Bardzo doceniliśmy wsparcie, jakiego Leo udzielił nam w kampanii na rzecz ochrony Ebo w zeszłym roku, więc wydawało się właściwe uhonorować go w ten sposób, nazywając jego nazwiskiem gatunek unikalny tylko dla tego lasu. Gdyby doszło do wycinki, prawdopodobnie stracilibyśmy ten gatunek – powiedział w oficjalnym oświadczeniu dr Martin Cheek, naukowiec z RBG Kew.

Badacze są szczególnie wdzięczni Leonardo DiCaprio za zaangażowanie i nagłośnienie na swoich social mediach walki o wycinkę lasów w rezerwacie Ebo, które obejmują ponad połowę kluczowego obszaru bioróżnorodności Ybassi – domu goryli, słoni leśnych i szympansów.

- Uważamy, że Leonardo DoCaprio odegrał kluczową rolę w powstrzymaniu wycinki lasu w Ebo – dodaje dr Martin Cheek.

Uvariopsis dicaprio / Photo: Lorna MacKinnon / Wikipedia Uvariopsis dicaprio / Photo: Lorna MacKinnon / Wikipedia

Uvariopsis DiCaprio – drzewo tropikalne na cześć Leonardo DiCaprio

Drzewo Uvariopsis DiCaprio może osiągać około 4 m wysokości. Charakteryzuje się żywymi, błyszczącymi kwiatami o żółto-zielonym zabarwieniu. Co ciekawe, wyrastają one na pniu, dlatego stanowią dla naukowców wyjątkowo cenne odkrycie. Roślina jest spokrewniona z drzewem ylang-ylang, pochodzącym z Indii, Azji Południowo-Wschodniej, Filipin, Indonezji i Australii.

W botanice rośliny są często nazywane nazwiskami lub imionami naukowców, którzy wykazali się wielkim poświęceniem w badaniach nad nimi. Tym bardziej Leonardo DiCaprio może więc czuć się bardzo wyróżniony!

- Wciąż są tysiące roślin i pewnie miliony grzybów, których nie znamy – podsumowują badacze. – Rosną a naturalnych środowiskach, które są niszczone przez ludzi. Niszczymy to, nie wiedząc nawet, co tam się znajduje – podsumowują.