APOLLO 11: Kurtka Buzza Aldrina sprzedana za rekordową sumę

Kurtka Buzza Aldrina, którą nosił na pokładzie słynnego Apollo 11 podczas wyprawy na Księżyc, właśnie została sprzedana na aukcji w Sotheby's. 

Reklama

- Po głębokim zastanowieniu nadszedł czas, aby podzielić się tymi przedmiotami ze światem. Dla wielu są one symbolami momentu historycznego, ale dla mnie zawsze pozostały osobistymi pamiątkami życia poświęconego nauce i eksploracji - powiedział w oświadczeniu Buzz Aldrin, jedyny żyjący członek załogi Apollo 11. 

Licytacja „kosmicznej” kurtki Buzza Aldriana rozpoczęła się od kwoty 500 tysięcy dolarów. Początkowo eksperci domu aukcyjnego uważali, że jej ostateczna sprzedaż zakończy się na kwocie od jednego do dwóch milionów dolarów. Ostatecznie jednak młotek opadł w dół przy kwocie 2,25 mln dolarów!

Przy doliczeniu składek Sotheby’s ostateczna sprzedaż zakończyła się na 2,7 mln dolarów! Nowy właściciel licytował kurtkę przez telefon i chce pozostać anonimowy. 

- To światowy rekord pod względem sprzedaży artefaktu, który przebywał w kosmosie! - powiedział Quig Bruning, licytator aukcji.

Kurtka Buzza Aldrina – najcenniejsza pamiątka z kosmosu

I rzeczywiście tak jest. Poprzedni rekord ustanowiono w 2019 roku, kiedy to na aukcji pojawił się złoty medal „Robbins” Neila Armstronga. Jego ostateczna sprzedaż zakończyła się na kwocie 2, 05 mln dolarów.

Kurtka wykonana z tkaniny Beta należała do prywatnej kolekcji Buzza Aldrina od 24 lipca 1969 roku. Jest także jedną z trzech, które przebyły drogę na Księżyc podczas misji Apollo 11. Dwie pozostałe znajdują się aktualnie w Smithsonian Institution.

Kurtka, którą Bazz Aldrin nosił na pokładzie Apollo 11, sprzedana za rekordową sumę / Sotheby's Kurtka, którą Bazz Aldrin nosił na pokładzie Apollo 11, sprzedana za rekordową sumę / Sotheby's

 

Sukces kosmicznej aukcji Sotheby’s

Na aukcji w domu aukcyjnym Sotheby's pojawiły się także inne przedmioty z prywatnej kolekcji Buzza Aldrina. Był to m.in. skrócony plan lotu Apollo 11, zawierający pełne podsumowanie całej misji czy dziewięciostronicowa broszura zawierająca pełny harmonogram misji, w tym opisy lądowania modułu księżycowego, moonwalk i startu z Księżyca.

W sumie cała kosmiczna aukcja zakończyła się na kwocie ponad 8 mln dolarów.