Książę William z niespodziewaną wizytą w Polsce

Według komunikatu prasowego Pałacu Kensington chodzi o warszawski punkt pobytowy, w którym aktualnie znajduje się około 300 ukraińskich kobiet z dziećmi, które jeszcze nie zintegrowały się wystarczająco z lokalną społecznością. Książę William miał „wysłuchać historii mieszkańców punktu pobytowego i dowiedzieć się o ich doświadczeniach związanych z przeprowadzką do Polski”.

Reklama

Książę William w Polsce. Odwiedził punkt dla uchodźców z Ukrainy w Warszawie / Getty Images Książę William w Polsce. Odwiedził punkt dla uchodźców z Ukrainy w Warszawie / Getty Images

Brytyjski następca tronu miał zapoznać się również z wolontariuszami i wolontariuszkami, którzy wspierają uchodźców i sortują dary przekazane na rzecz ośrodka. W wizycie Williamowi towarzyszył m.in. prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

– Dzięki hojności Polaków ludziom uciekającym przed wojną w Ukrainie udało się znaleźć w Polsce schronienie. Niestety kryzys humanitarny trwa do dziś, a wielu uchodźców szuka schronienia w ośrodkach zapewniających zakwaterowanie, takich jak ten, który dziś odwiedzamy. Ten punkt pobytowy zapewnia dwa bezpłatne posiłki dziennie, lekcje języka polskiego, wsparcie psychologiczne i zawodowe, a nawet „bezpłatny sklep”, w którym każdy ma dostęp do odzieży oraz środków higieny osobistej. To prawdziwy azyl na linii frontu kryzysu humanitarnego – czytamy na koncie księcia Williama na Instagramie.

Książę William w Polsce. Odwiedził punkt dla uchodźców z Ukrainy w Warszawie / Getty Images Książę William w Polsce. Odwiedził punkt dla uchodźców z Ukrainy w Warszawie / Getty Images

Książę William spotkał się z żołnierzami z Polski i Wielkiej Brytanii

Przed wizytą w ośrodku dla uchodźców następca brytyjskiego tronu spotkał się w Rzeszowie także z brytyjskimi i polskimi żołnierzami, wspierającymi Ukrainę w walce z Rosją. W spotkaniu towarzyszył mu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

– Dzisiaj po południu, po przyjeździe do Polski, spotkałem się z brytyjskimi i polskimi żołnierzami, od których usłyszałem o ich niezwykłej pracy na rzecz Ukrainy. W imieniu nas wszystkich – dziękuję! – napisał William na swoim Instagramie i Twitterze.

W czwartek 23 marca książę William spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, złoży wieniec przy Grobie Nieznanego Żołnierza oraz spotka się z młodymi uchodźcami z Ukrainy, którzy po ucieczce osiedlili się w Warszawie i znaleźli pracę lub kontynuują naukę.