10 nieznanych faktów na temat życia królowej Elżbiety II

Ostatnie dni były dla Wielkiej Brytanii niezwykle trudne. Niepokojące komunikaty płynące z Pałacu Buckingham stawały się dla Brytyjczyków coraz jaśniejszym sygnałem, że stan zdrowia ich monarchini daje nikłe nadzieje na  szczęśliwe zakończeni.

Reklama

O godzinie 19:30 polskiego czasu brytyjska rodzina królewska wydała pierwszy komunikat o śmierci Jej Wysokości Królowej Elżbiety II.

- Królowa zmarła spokojnie w Balmoral dziś po południu. Król i Królowa małżonka pozostaną dziś wieczorem w Balmoral, a jutro wrócą do Londynu – głosił komunikat Pałacu Buckingham.

Przedstawiamy 10 nieznanych faktów na temat życia królowej Elżbiety II.

1. Królowa Elżbieta II urodziła się w kamienicy

Choć księżniczka Elżbieta była najstarszą córką księcia i księżnej Yorku – w przyszłości króla Jerzego IV i królowej Elżbiety – przyszła na świat nie w pałacu, a w londyńskiej kamienicy, która należała do jej dziadków od strony matki, hrabiego i hrabiny Strathmore.

Przypomnijmy, że królowa Elżbieta II urodziła się 21 kwietnia 1926 roku.

2. Królowa Elżbieta II nie posiadała wyższego wykształcenia

Królowa Elżbieta II była świetnie zorientowana w sprawach zagranicznych, historii konstytucyjnej i prawie, ale większość przydatnej w życiu codziennym wiedzy zdobyła po objęciu tronu. Nigdy wcześniej nie uczęszczała do szkoły, ani nie posiadała dyplomu wyższej uczelni.

W latach swojej młodości była uczona w domu przez najlepszych brytyjskich nauczycieli - w tym Henry'ego Martena, który został proboszczem Eton College. Kursy religii dla wschodzącej królowej były prowadzone przez arcybiskupa Canterbury, a płynnego mówienia po francusku nauczyła się od guwernantek.

3. Królowa Elżbieta II uwielbiała samochody

Choć, jak możemy się domyślać, królewski szofer był na jej każde zawołanie, królowa Elżbieta II uwielbiała siedzieć za kierownicą swojego ukochanego Jaguara lub Range Rovera. Nigdy jednak nie zdobyła prawa jazdy.

W 1944 roku, w wieku 18 lat, ówczesna księżniczka Elżbieta nalegała na wstąpienie do wojska. Tam jako mechanik dla kobiecej Pomocniczej Służby Terytorialnej nauczyła się prowadzić samochód, a motoryzacja pozostała w jej sercu już na zawsze.

4. Królowa Elżbieta II kupiła sukienkę na zaręczyny za kupony

Podczas zaręczyn z księciem Filipem w Opactwie Westminsterskim 20 listopada 1947 roku, przyszła królowa Anglii miała na sobie olśniewającą, białą suknię Normana Hartnella, którą kupiła za kupony.

Ze względu na utrzymujący się kryzys finansowy w kraju w latach powojennych, rząd brytyjski wprowadził kupony rabatowe, aby zapewnić każdemu obywatelowi dostęp do "sprawiedliwego podziału" żywności, towarów i materiałów.

Podobno kobiety z całej Wielkiej Brytanii podarowały przyszłej królowej swoje kupony odzieżowe w nadziei, że będzie mogła je wykorzystać na kupno wymarzonej sukni. Dzielenie się nimi jednak było wówczas nielegalne, dlatego wszystkie zwrócono.

5. Książę Filip nazywał ją „Kapustą”

Choć nikt poza murami Pałacu Buckingham nigdy nie odważył się zwrócić nieoficjalnym tytułem do królowej Elżbiety II, książę Filip bardzo często nazywał ją „Cabbage”, czyli „Kapustą”.

Potwierdził to brytyjski biograf Robert Lace w 2006 roku. Niektórzy jednak uważają, że książę Filip nawiązywał przy tym do francuskiego zwrotu: "mon petit chou", który luźno tłumaczy się jako "moja mała kapusta" lub "moja mała słodycz".

6. Królowa Elżbieta II zawsze miała przy sobie banknot

Każdy, kto interesował się życiem królowej Elżbiety II, wie, że zawsze miała przy sobie jedną ze skórzanych torebek Launer. Okazje się jednak, że jej nieodłącznym towarzyszem był także wyprasowany i równo złożony banknot na ewentualną zbiórkę w kościele.

7. Królowa Elżbieta II wystąpiła u boku Jamesa Bonda

Królowa Elżbieta II wystąpiła w filmie otwierającym Igrzyska Olimpijskie w Londynie u boku Jamesa Bonda, w którego wcielił się Daniel Craig.

Kiedy reżyser filmu poprosił pałac Buckingham o pozwolenie wykorzystania podobizny królowej, w odpowiedzi uzyskał ofertę pojawienia się w  nim samej Jej Wysokości. Królowa Elżbieta II mistrzowsko wyrecytowała:"Dobry wieczór, panie Bond".

8. Znakiem rozpoznawalnym królowej Elżbiety II miał być kapelusz

Królowa Elżbieta znana była z tego, że swoje stroje podkreślała przyciągającym wzrok kapeluszem. Za wykonanie każdego nakrycia głowy odpowiadała królewska modystka Rachel Trevor-Morgan z londyńskiego St. James's.

Zamiłowanie Elżbiety II do kapeluszy nie wynikało jednak wyłącznie z zapału do haute couture. To był  jej nierozerwalny znak rozpoznawczy, który miał sygnalizować poddanym, że przybyła królowa.

9. Królowa Elżbieta II piła alkohol cztery razy dziennie

Królowa Elżbieta II każdy dzień rozpoczynała koktajlem: gin i Dubonnet z cytryną i lodem. W miarę upływu dnia, swój lunch wieńczyła lampką wina lub szampana, a wieczorem raczyła się wytrawnym martini oraz szampanem. Jej wysokości podobno gustowała również w rumie Bacardi, ginie Gordon's, cydrze Bulmers i likierze Pimm's.

10. Królową Elżbietę budził kobziarz

Każdego ranka, o godzinie 9.00, za oknem królowej Elżbiety grał przez 15 minut królewski kobziarz. Tradycję tę zapoczątkowała królowa Wiktoria w połowie XIX wieku i od tej pory znalazła miejsce w każdej z królewskich rezydencji, w Pałacu Buckingham, Windsorze, Holyroodhouse i domu wakacyjnym w Balmoral w Szkocji.