Incydent na spotkaniu Elżbiety II z Władimirem Putinem

Tuż po zakończeniu I wojny światowej brytyjska rodzina królewska zdecydowała się raz na zawsze zrezygnować z zajmowania stanowisk dotyczących spraw politycznych. Zasada ta jest respektowana w Pałacu Buckingham do dziś, choć nawet królowej Elżbiecie II zdarzyło się ją złamać.

Reklama

Co ciekawe, do pewnego incydentu na dworze królewskim doszło w 2003 roku, kiedy to Jej Wysokość spotkała się z Władimirem Putinem.

Podobno prezydent Rosji już na samym początku nie zrobił na królowej Elżbiecie II dobrego wrażenia, ponieważ spóźnił się na audiencję aż czternaście minut. Gdy w końcu dotarł, monarchini oczywiście nie dała poznać po sobie złego nastawienia. Przywitała się z nim i zasiedli do rozmowy.

I można byłoby przypuszczać, że spotkanie dobiegnie końca w dobrym nastroju, gdyby nie dosadna reakcja psa-przewodnika ówczesnego ministra spraw wewnętrznych Wielkiej Brytanii Davida Blunketta.

Królowa Elżbieta złamała zasadę politycznej neutralności?

Pies-przewodnik Davida Blunetta podobno na ogół jest niezwykle spokojnym zwierzęciem. A jednak gdy do salonu wszedł Władimir Putin, ten zupełnie zmienił postawę. Zaczął na niego szczekać i warczeć.

- Powiedziałem Królowej: „najmocniej przepraszam Waszą Wysokość za szczekanie mojego psa”, a ona odparła: „Nie ma pan mnie za co przepraszać. Podobno psy mają swoją intuicję” – opowiadał David Blunkett dla „Mirror”.

Czy zatem królowa Elżbieta II w niezwykle dosadny, acz elegancki sposób dała do zrozumienia, co sądzi o rządach prezydenta Rosji? Trudno sądzić w tej sprawie, choć moglibyśmy się domyślać, że tak właśnie było.

Mimo wszystko po śmierci Jej Wysokości Władimir Putin wystosował specjalne kondolencje.

Władimir Putin składa kondolencje po śmierci królowej Elżbiety II

Jak podaje agencja informacyjna TASS, gdy świat obiegła informacja o śmierci królowej Elżbiety II, Władimir Putin napisał w specjalnym oświadczeniu:

– Najważniejsze wydarzenia w najnowszej historii Wielkiej Brytanii są nierozerwalnie związane z imieniem Jej Królewskiej Mości. Przez wiele dziesięcioleci Elżbieta II słusznie cieszyła się miłością i szacunkiem swoich poddanych, a także autorytetem na arenie światowej". Zwrócił się też bezpośrednio do następcy królewskiego tronu i syna Elżbiety II księcia Karola. "Życzę odwagi i wytrwałości w obliczu tej ciężkiej, nieodwracalnej straty. Przekazuję słowa szczerego współczucia i wsparcia członkom rodziny królewskiej i wszystkim mieszkańcom Wielkiej Brytanii – napisał Władimir Putin.