Karol III – kiedy koronacja brytyjskiego króla?

Okres żałoby po śmierci Elżbiety II minął, a więc Brytyjczycy mogą powoli rozpocząć przygotowania do koronacji następcy zmarłej monarchini – Karola III. Ten na brytyjskim tronie formalnie zasiada już od 10 września, ale dopiero oficjalna koronacja, podczas której Karol III złoży ślubowania przed swoim narodem, symbolicznie rozpocznie okres jego panowania.

Reklama

Jak donosi magazyn Bloomberg, powołując się na źródła z Pałacu Buckingham, ceremonia namaszczenia Karola III na króla odbędzie się 3 czerwca 2023 r. – tradycyjnie w Opactwie Westminsterskim. Możliwe jednak, że ostateczna data ulegnie drobnym zmianom przed samą ceremonią.

Razem z brytyjskim monarchą koronowana zostanie także jego małżonka, Camilla Parker-Bowles.

Jak wygląda ceremonia koronacji brytyjskiego króla?

Zgodnie z tradycją, nowy monarcha zasiądzie na tronie zwanym Krzesłem Koronacyjnym, trzymając w dłoniach berło suwerena, które reprezentuje jego konstytucyjną kontrolę nad narodem, oraz królewskie jabłko, reprezentujące świat chrześcijański.

Następnie król zostanie namaszczony olejem, pobłogosławiony i konsekrowany przez starsze duchowieństwo, na końcu na jego głowę zostanie włożona brytyjska korona państwowa. Wtedy też oficjalnie stanie się królem. Na koniec monarcha wraz z małżonką przemówi do narodu z balkonu Pałacu Buckingham.

Co ciekawe, Karol III będzie czterdziestym monarchą w historii koronowanym w Opactwie Westminsterskim, a w momencie objęcia przez niego tronu będzie w wieku 74 lat. Oznacza to, że stanie się najstarszą osobą w historii, która zasiądzie na tronie Wielkiej Brytanii.

Wiadomo już też, że sama ceremonia koronowania Karola będzie znacznie skromniejsza niż uroczystość, podczas której na monarchinię została namaszczona jego matka Elżbieta II.

Jako że 3 czerwca 2023 r. przypada w sobotę, dzień ten nie będzie oficjalnym świętem państwowym, o ile oficjalna data nie zostanie zmieniona.