Koronacja Karola III - kto pojawił się na ceremonii? 

Po 70 latach od koronacji Elżbiety II Wielka Brytania znów jest świadkiem historycznego wydarzenia. Podczas uroczystości w opactwie westminsterskim Karol III przyjął insygnia królewskiej władzy, a w katedrze wybrzmiało zdanie: God save the King. 

Reklama

Kto otrzymał zaproszenie na jedno z najważniejszych wydarzeń w dziejach współczesnej Wielkiej Brytanii? Warto dodać, że król Karol III znacznie ograniczył liczbę zaproszeń w stosunku do swojej Poprzedniczki. Na koronacji królowej Elżbiety II pojawiło się 8 tys. 200 gości. Na koronacji króla Karola III jest ich zaledwie 2 tys. 200.

Żona prezydenta Stanów Zjednoczonych Jill Biden, premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak, Justin Trudeau wraz z żoną, Olena Zełenska czy polska para prezydencka Andrzej Duda i Agata Agatą Kornhauser-Duda to tylko kilka wielu politycznych osobistości zaproszonych na ceremonię koronacyjną.

Nie mogło zabraknąć również przedstawicieli brytyjskiej rodziny królewskiej z księciem Williamem i księżną Kate oraz ich dziećmi na czele, a także księcia Harry’ego, który uczestniczył w koronacji ojca bez żony i dzieci.

Na ceremonii obecne było również rodzeństwo króla Karola III - księżniczka Anna, książę Andrzej oraz książę Edward. Na uroczystości pojawili się również ich współmałżonkowie, a także dzieci i wnuki. Wśród uczestników koronacji była także księżniczka Małgorzata oraz czwórka żyjących jeszcze wnuków króla Jerzego V.

Koronacja Karola III / PAP Koronacja Karola III / PAPKoronacja Karola III: Monarchowie i gwiazdy show-biznesu

Koronacja króla Wielkiej Brytanii nie mogła obejść się także bez obecności najważniejszych przedstawicieli innych światowych monarchii. Z zaproszenia na koronację skorzystali m.in. król Hiszpanii Filip wraz z małżonką Letizią, król Belgii Filip wraz z żoną Matyldą czy książę Monako Albert II z żoną Charlene.

Jeśli chodzi o świat kultury czy show-biznesu, fotoreporterzy wśród wspomnianych ponad 2 tys. osób wypatrzyli m.in. Katy Perry, Emmę Thompson, Lionela Richiego oraz Nicka Cave’a.

Nick Cave z żoną Susie na koronacji Karola III / PAP Nick Cave z żoną Susie na koronacji Karola III / PAP

Zobaczcie zdjęcia z koronacji Karola III, które naszym zdaniem najmocniej oddają atmosferę tego ważnego w życiu Wielkiej Brytanii wydarzenia.

 

 

 

Spodobał Ci się Well.pl? Zapraszamy na nasze konto na Instagramie: