Rishi Sunak nowym premierem Wielkiej Brytanii

Cała Wielka Brytania wstrzymała oddech, gdy Liz Truss złożyła rezygnację z funkcji premierki zaledwie sześć tygodni po rozpoczęciu kadencji. Dziś wiemy już, że zastąpi ją Rishi Sunak, z którym – swoją drogą – jeszcze niedawno rywalizowała podczas wyborów.

Reklama

Rishi Sunak został nie tylko 57. premierem Wielkiej Brytanii, ale także jedną z najmłodszych osób w historii kraju pełniących tę funkcję – ma 42 lata i w tej kategorii wyprzedził go 200 lat temu jedynie William Pitt Młodszy. Nie jest to jednak jedyna nieoczywistość związana z tym wydarzeniem.

Rodzice nowego premiera przybyli do kraju z Afryki Wschodniej, ale oboje są pochodzenia indyjskiego. Oznacza to, że Rishi Sunak został pierwszym reprezentantem mniejszości etnicznej w kraju na tak ważnym stanowisku. Nie mówiąc już o jego bogactwie, które znacznie przewyższa fortunę nawet samego króla Karola III…

Rishi Sunak z żoną / Getty Images Rishi Sunak z żoną / Getty Images

Rishi Sunak i żona Akshat Murty - milioner z małżeństwa

Rishi Sunak studiował politologię, filozofię i ekonomię na Uniwersytecie Oksfordzkim. Otrzymał także tytuł magistra zarządzania biznesem na Uniwersytecie Stanfroda, gdzie poznał Akshatę Murty, córkę indyjskiego miliardera NR Narayana Murthy i swoją przyszłą żonę.

Para pobrała się w rodzinnym mieście Bengaluru podczas dwudniowej ceremonii w 2009 roku, w której wzięło udział 1000 gości. Rishi Sunak i Akshat Murty uważani są za jedną z najbogatszych par na świecie.

Premier Wielkiej Brytanii bogatszy od króla Karola III?

Majątek Rishi Sunaka i Akshat Murty szacowany jest na ok. 730 milionów funtów, co stanowi dwukrotność fortuny króla Karola III. Poza tym po ślubie w ich ręce – oprócz pieniędzy – trafiły także cztery nieruchomości wycenione na ponad 15 milionów funtów.

 Rishi Sunak z córkami - Krisną i Anoushką - oraz żoną Akshatą Murthy / Getty Images Rishi Sunak z córkami - Krisną i Anoushką - oraz żoną Akshatą Murthy / Getty Images

Rishi Sunak - dzieci 

Rishi Sunak i Akshat Murty doczekali się dwójki dzieci: Krishny i Anoushki. Poza tym zaadoptowali także pieska -  labradora o imieniu Nova.

I choć cała ta historia mogłaby wydawać się fragmentem wspaniałej bajki, kolorowo nie było – zwłaszcza gdy na jaw wyszła wielka afera podatkowa.

 

Rishi Sunak, Akshata Murty i wielka afera podatkowa

W kwietniu 2022 roku na jaw wyszła informacja, że Akshata Murty jest rezydentką Wielkiej Brytanii bez miejsca zamieszkania. Oznacza to, że przez lata unikała płacenia brytyjskich podatków od swoich międzynarodowych zarobków. Twierdziła dodatkowo, że skoro posługuje się wyłącznie indyjskim paszportem, nie rozumie, dlaczego miałaby zacząć to robić.

Jak informowały brytyjskie media, w ten sposób Askhata Murty mogła zaoszczędzić nawet 20 milionów funtów! Ze względu jednak na pozycję polityczną swojego męża, zobowiązała się do rozpoczęcia płacenia wszystkich podatków.

Ta afera nie wpłynęła jednak znacząco na karierę Rishi Sunaka, który swoją drogą pokonał drogę pomiędzy funkcją posła a premiera w ciągu zaledwie siedmiu lat.

 

Kariera polityczna Rishi Sunaka

Rishi Sunak osiągnął ogromny sukces polityczny szybciej, niż jakikolwiek premier w epoce nowożytnej. Jednak jego droga na szczyt wcale nie była usłana różami.

Po przegranej z Liz Truss oczekiwano, że zniknie z polityki. I szybko to zrobił, ale kiedy katastrofalne i nieufundowane przez premierkę cięcia podatków doprowadziły ją pod ścianę, był gotowy przejąć jej funkcję w trybie natychmiastowym.

I choć rzeczywiście polityka odgrywa w życiu Rishi Sunaka ogromną rolę, znajdziemy także drugoplanowe hobby i fascynacje. Jakie?

 

„Star Wars”, sport i piosenki Britney Spears, czyli hobby Rishi Sunaka

Rishi Sunak nigdy nie ukrywał, że uwielbia gry komputerowe, szczególnie Mario Kart, którą nazywa „najlepszą grą w historii”. W jednym z wywiadów przyznał także, że to właśnie tego typu partyjki stały się jedną z największych części jego dzieciństwa.

Oprócz spędzania czasu z żoną i dziećmi nowy premier jest także ogromnym fanem piłki nożnej, krykieta i wyścigów konnych. Sport w ogóle odkrywa w życiu Rishi Sunaki ogromną rolę, choć - jak sam przyznaje - nie potrafi wyobrazić sobie ćwiczeń bez piosenek Britney Spears w słuchawkach. 

Poza tym nie myślcie sobie, że to polityka była największym marzeniem przyszłości Rishi Sunaka. Okazuje się, że przez wiele lat chciał zostać rycerzem Jedi. Tę ambicję rozbudził w nim film „Gwiezdne Wojny: Imperium Kontratakuje”.

Ulubione śniadanie Rishi Sunaka

Indyjskie wpływy kulturowe Rishi Sunaka ukształtowały jego życie publiczne, ale prywatnie preferuje oszczędną dietę, która jest ukierunkowana na zachowanie dobrej kondycji i zdrowia.

Nowy premier Wielkiej Brytanii rozpoczyna dzień od wysokobiałkowego greckiego jogurtu - funkcjonuje na zasadzie przerywanego postu. To pasuje do jego stylu życia, ponieważ - jak sam twierdzi -  nie jest wielkim smakoszem, a według zagranicznych mediów uważa, że mógłby przetrwać  dzień tylko na jabłku  i orzechach nerkowca.

A jednak Rishi Sunak uwielbia śniadania. Weekendowe brunche z rodziną nie mogą się obejść bez  gofrów, naleśników, bekonu i jagód. Ale to nie wszystko... 

- Rodzina mojej żony pochodzi z południowych Indii, w przeciwieństwie do mnie. Kiedy jesteśmy razem, moim ulubionym śniadaniem jest oczywiście idli, dosa, sambhar i chutney - wyznał Rishi Sunaka w jednym z wywiadów. 

Nowy premier ma także swoich markowych ulubieńców. Od lat  "kolekcjonuje rzeczy związane z Coca-Colą", ponieważ twierdzi, że jest od niej uzależniony „tak dla porządku”.

Jak widzimy zatem, nowy premier Wielkiej Brytanii z pewnością jest nietuzinkową personą. Czy to jednak pomoże mu w wyciągnięciu  kraju z wielkiego kryzysu? Na pewno tego mu życzymy.