Pierwsza dama Ukrainy - Olena Zełenska

Funkcja Pierwszej damy zawsze była czymś więcej niż zwykłym urzędem państwowym. Sprawowanie tej roli bardzo często zaczyna się i kończy na wprowadzaniu niezależnych inicjatyw, które mają przysłużyć się obywatelom kraju. Olena Zełenska w pełni przejęła wszystkie wyzwania i możliwości swojej nowej funkcji, mimo że jej doświadczenie zawodowe znacznie odbiegało od politycznych realiów.

Reklama

- Jestem osobą publiczną, ale nowe realia wymagają wprowadzenia nowych zasad, do których staram się dostosowywać. Nie mogę co prawda powiedzieć, że rozgłos czy kontakty z prasą są dla mnie stresujące. Wolę jednak pozostać za kulisami. Mój mąż zawsze stoi na pierwszym planie, a ja wolę pozostać w cieniu (…) Ale znalazłam w swojej nowej funkcji powody, które przemawiają na korzyć rozgłosu. Jednym z nich jest możliwość zwrócenia uwagi na ważne kwestie społeczne – mówiła Olena Zełenska w wywiadzie dla Vogue Ukraine w 2019 roku.

Zanim w 2019 roku Wołodymyr Zełenski objął urząd prezydenta Ukrainy, zarówno on, jak i jego żona, działali przede wszystkim w sektorze rozrywkowym. Wspólnie tworzyli scenariusze do skeczów kabaretowych w „Studiu Kwartał 95”, a ich nowa droga zawodowa – jak się okazuje – zaskoczyła nie tylko Ukraińców.

- Zapytałam go: „Dlaczego mi nie powiedziałeś?”. Wołodymyr Odpowiedział: „Zapomniałem”. Ale mówiąc poważnie, od dawna rozmawialiśmy o tej sprawie, więc powiedziałam sobie, że już zawsze będę wspierać mojego męża – wyznaje Olena Zełenska.

Pierwsza dama Ukrainy otwarcie przyznaje także, że udział jej męża w wyborach prezydenckich nie był dla niej dobrą wiadomością. Jej stricte pragmatyczna reakcja wiązała się przede wszystkim ze zmianami, które były nieuniknione w przypadku wygranej. Wiedziała, że ich małżeństwo stanie się jednym z najważniejszych aspektów politycznych państwa. Mimo to postanowiła być dla Wołodymyra Zełenskiego największym wsparciem.

- Mogłabym dalej żyć swoim życiem, trzymając się z dala od problemów i ataków medialnych. Postanowiłam jednak wspierać męża: na poziomie emocjonalnym, ta praca nie jest dla niego łatwa, a on potrzebuje kogoś, kto będzie w pobliżu. Wspieram go też fizycznie, stoję z nim ramię w ramię podczas oficjalnych wizyt, pozuję dla fotografów z całego świata i staram się nie popsuć zdjęcia – dodaje Pierwsza dama Ukrainy.

Wołodymyr Zełenski i Olena Zełenska – miłość, małżeństwo i głowa państwa

Wołodymyr i Olena Zełenscy uczyli się w tej samej szkole w Krywym Rihu, mieście położonym ok. 400 km od Kijowa, ale ich miłość rozpoczęła się dopiero po ukończeniu edukacji. W rozmowie z ukraińskim dziennikarzem Dmytro Gordonem prezydent Ukrainy powiedział, że „polubił Olenę, a potem nagle zakochał się w niej głęboko i nieodwołalnie”.

Para pobrała się w 2003 roku, a ich małżeństwo do dziś opiera się na pełni wzajemnego wsparcia i bezinteresownej miłości. Olena Zełenska wielokrotnie podkreślała, że jej mąż zawsze jest w jej sercu na pierwszym miejscu i niezależnie od decyzji, które podejmie, nigdy go nie opuści.

- Życzę każdej kobiecie spojrzenia, którym mnie obdarzasz. Tak wygląda człowiek, który prawdziwie kocha. Zawsze czuję twoją miłość. Dopóki tak na mnie patrzysz, niczego się nie boję – napisała Olena Zełenska na swoim Instagramie.

Para Prezydencka Ukrainy doczekała się dwójki dzieci: 17-letniej Oleksandry oraz 9-letniego Kiryła. Rodzice zadbali jednak o to, by dzieci dorastały w poczuciu prywatności i z dala od medialnego szumu. Dziś ich córka ma na swoim koncie jednak już kilka ról w ukraińskich produkcjach filmowych.

 

Działalność polityczna i inicjatywy społeczne Pierwszej damy Ukrainy

Po objęciu funkcji Pierwszej damy Ukrainy Olena Zełenska podkreśliła, że chce wykorzystać swoją rolę do szerzenia pomocy i dobra wszystkim obywatelom, którzy potrzebują wsparcia i pomocy.

Zaangażowała się w wiele szczytnych inicjatyw, w tym reformę żywienia w szkołach ukraińskich oraz rozpowszechnienia języka ukraińskiego na wszystkich zakątkach świata. Zainicjowała także przystąpienie Ukrainy do międzynarodowej akcji G7 na rzecz płci oraz podpisała Memorandum o porozumieniu z UNICEF.

Wojna w Ukrainie. Olena Zeleńska nawołuje do walki

Agresja Rosji na Ukrainę nie zamknęła ust Oleny Zelenskiej. Pierwsza dama napisała na swoim Instagramie wzruszający post dumie i solidarności wobec swojego narodu. Podjęła także temat nowo narodzonych Ukraińców, którzy pierwsze chwile swojego życia spędzili w schronach.

- To dziecko urodziło się w kijowskim schronie przeciwbombowym. Miało się to odbyć w zupełnie innych warunkach, pod spokojnym niebem. To właśnie powinny zobaczyć dzieci. Ale najważniejsze jest to, że mimo wojny na ulicach byli lekarze opiekujący się ludźmi. Jego matka będzie chroniona i broniona. Bo jesteście niesamowici, drodzy rodacy! - napisała na Instagramie Olena Zełenska.