Khaby Lame najpopularniejszym TikTokerem na świecie

W marcu 2020 roku, tuż po wybuchu pandemii koronawirusa, Khaby Lame stracił pracę we włoskiej fabryce przemysłowej. Z nudów zaczął tworzyć własnego, nieco prześmiewczego TikToka , który okazał się… totalnym hitem!

Reklama

21-letni Khaby Lame postanowił wykorzystać ogromną popularność „lifehackowych” filmików na TikToku - które nota bene częściej okazywały się bardziej bezsensowne niż ułatwiające życie (np. używanie dziwnych urządzeń do zakładania skarpet, czy obierania bananów) - a następnie puentował je, wykonując te same czynności w tradycyjny – i często mniej skomplikowany – sposób. Na samym końcu rozkładał ręce i przewracał oczami, zupełnie tak, jakby chciał powiedzieć: „voila!”.

- Wpadłem na ten pomysł, ponieważ widziałem, że life hackowe filmy są w obiegu. Pomyślałem, że warto wprowadzić do TikToka odrobinę prostoty. Chciałem przy tym trafić do jak największej liczby publiczności z całego świata, więc stwierdziłem, że najlepiej będzie po prostu nic nie mówić – powiedział Khaby Lame dla CNN.

Jego początkowe publikacje były w większości pisane po włosku lub posiadały włoskie napisy, ale to właśnie te nieme, ekspresyjne reakcje stały się najwymowniejsze. Można powiedzieć nawet, że mówiły więcej niż tysiąc słów.

Tajemnica sukcesu Khaby'ego Lame'a

Często bardzo proste – ale nie prostackie! - poczucie humoru Khaby'ego Lame'a podbiło serca użytkowników platformy. Jego filmiki od samego początku biły rekordy popularności, ale dziś już oficjalnie stały się najpopularniejsze na całym TikToku! Obecnie konto włoskiego influencera obserwuje przeszło 142,5 milionów osób, czyli o 300 tysięcy więcej niż kultową Charli D'Amelio!

- Moja twarz i ekspresja sprawiają, że ludzie się śmieją. Te wyciszone reakcje są jak język globalny -powiedział Khaby Lame w jednym z wywiadów.

 

Ten wielki sukces jest bardzo rzadkim i wyjątkowym zjawiskiem. Dlaczego? Zagraniczne media zauważają, że zwykle popularność na TikToku zdobywają filmy o wysokiej wartości estetycznej.

W tym wypadku mamy do czynienia raczej z „prymitywnym” nagrywaniem. Khaby Lame tworzy posty pozbawione większej staranności produkcyjnej, dlatego ich zdaniem potencjalny rozwój kanału już od samego początku wydawał się ograniczony.

- Jego treści niemal obalają czy drwią z nadprodukcji trendów, które pojawiają się w mediach społecznościowych, czy to lifehacków, czy innych podobnych rzeczy. Niemal reprezentuje tę autentyczność w produkcji. Myślę, że to właśnie ten brak staranności, ta autentyczność przemówiły do społeczności - powiedział dla NY Times Samir Chaudry, założyciel The Publish Press.

I trudno się z tym nie zgodzić. Khaby Lame jest szczery i autentyczny, choć – jak sam zauważa – ten tiktokowy sukces okazał się przełomowy z zupełnie innego powodu.

 

Khaby Lame - skromny, biedny chłopak

W jednym z wywiadów wyznał, że wychowywał się w biedzie – dorastał mieszkając z rodzicami w domach komunalnych – i to właśnie te skromne początki były najbardziej niesamowite.

- Mieszkanie komunalne to miejsce, któremu zawdzięczam wszystko. To właśnie w nim zdobywałem wiedzę i nauczyłem się pielęgnować więzi - powiedział Khaby Lame dla Olhar Digital.

Khaby Lame, czyli (nie)włoska gwiazda TikToka

Khabane Lame urodził się w Senegalu, ale jako dziecko wraz z rodzicami przeprowadził się do Włoch. Co ciekawe, choć cały świat do dziś kojarzy go jako włoskiego influencera, w rzeczywistości nie posiada on włoskiego obywatelstwa. Dlaczego? Ponieważ może je uzyskać na podstawie pokrewieństwa lub miejsca urodzenia. W innym przypadku proces ten jest niesamowicie trudny i bardzo złożony.

- Szczerze mówiąc, nie potrzebuję kawałka papieru, żeby określić się jako Włoch – dodał Khaby Lame.

I rzeczywiście brak obywatelstwa nie był specjalnie dużym problemem, aż do momentu, w którym nie zaczął otrzymywać zaproszeń od innych influencerów do odwiedzenia Stanów Zjednoczonych.

Mimo wielu przeciwności, ostatecznie udało mu się  jednak poznać wielu celebrytów, w tym Eda Sharana czy Lionela Messiego. W zeszłym roku został nawet zaproszony jako gość specjalny Festiwalu Filmowego w Wenecji. Przemierzył także czerwony dywan na Festiwalu Filmowym w Cannes, a na początku 2022 roku pojawił się w kampanii Hugo Boss #BeYourOwnBoss.

- Sekretem sukcesu jest przede wszystkim wytrwałość. Chcę kupić dom dla swojej mamy. Może w przyszłości się uda – mówi Khaby Lame dla CNN.