Naukowcy z Niemiec złożyli hołd Keanu Reevesowi 

Naukowcy z Niemiec wynaleźli nowy związek chemiczny zwalczający grzyby. Jest tak skuteczny jak Keanu Reeves walczący ze złem w popularnych filmach. Z tego powodu badacze nazwali go Keanumycins od imienia kanadyjskiego aktora oraz od greckiego słowa „mýkēs” oznaczającego grzyb.

Reklama

- Związki zwane keanumykynami tworzą dziury w powierzchni patogenów grzybiczych, skutecznie wykrwawiając je na śmierć – mówił kilka tygodni temu na łamach New York Times Sebastian Götze z Leibniz Institute for Natural Product Research and Infection Biology w Niemczech.

Cząsteczki pochodzą z bakterii o nazwie Pseudomonas. Są skuteczne zarówno wobec grzybów będących szkodnikami roślin, jak i grzybów chorobotwórczych szkodzącym człowiekowi.

 

Keanumykyny – nowy związek antygrzybiczy 

W badaniu opublikowanym w Journal of the American Chemical Society Sebastian Götze i jego współpracownicy opisują siłę keanumykynów przeciwko pospolitemu szkodnikowi roślin – Gronowcowi szaremu (Botrytis cinerea), który powoduje szarą pleśń. Keanumykyny typu A, B i C skutecznie działają na Botrytis cinerea, który może siać zarazę nawet wśród 200 rodzajów owoców i warzyw, w tym wśród truskawek i winogron. Naukowcy podczas swoich badań wykorzystali keanumykyny, aby usunąć tę zarazę z liści hortensji.

Dalsze testy wykazały również, że keanumykyny są skuteczne przeciwko Candida albicans. Te powszechne w naszym układzie trawiennym drożdże mogą powodować infekcje grzybiczne, zwłaszcza u osób po antybiotykoterapii. Kolejną zaletą nowo znalezionego związku chemicznego jest to, że nie jest on szczególnie szkodliwy i toksyczny dla ludzkich komórek. Takie właściwości sprawiają, że może mieć znaczący wpływ na opracowanie nowych leków antygrzybicznych.

Badanie, którego rezultatem jest nowy związek chemiczny to odpowiedź na istniejące potrzeby teraźniejszego świata.

- Z biegiem czasu wiele organizmów chorobotwórczych – w tym grzyby – rozwinęło odporność na chemikalia, których używamy do ich zwalczania. W związku z tym musimy znaleźć nowy sposób, aby je „przechytrzyć” lub „wyprzedzić” –  mówi Matt Nelsen, naukowiec z Chicago's Field Museum.

Nazwiska gwiazd w świecie nauki – Keanu Reeves nie jest pierwszy

Co ciekawe, Keanu Reeves nie jest pierwszą gwiazdą, której imieniem nazwano odkrycie naukowe. W ostatnim czasie naukowcy nazwali wyjątkowo ubarwioną żabę Hyloscirtus tolkieni na cześć autora Władcy Pierścieni J.R.R. Tolkiena. Z kolei entomolog Terry Erwin nazwał kostarykańskiego chrząszcza Agra katewinsletae na cześć aktorki Kate Winslet.