Europejski Kongres Gospodarczy 2022 

Europejski Kongres Gospodarczy pozostaje sobą w czasie wyjątkowo niestabilnym i trudnym dla całej gospodarki. EEC to reprezentatywne i otwarte forum debaty o przyszłości europejskiej i polskiej gospodarki. Formuła tego wydarzenia poszerza się i rozwija – także, choć nie tylko – pod presją wydarzeń ostatnich lat, a także ostatnich miesięcy.

Reklama

Ważnym tematem tegorocznych debat i spotkań z wieloma znakomitymi gośćmi będzie WOJNA W UKRAINIE, a także jej wpływ na gospodarkę nie tylko Polski, ale również całej Europy czy świata. Nowa misja EKG - #StandforUkraine - ma być odpowiedzią na największe od dziesięcioleci wyzwanie dla Europy, jej mieszkańców, dla jej gospodarki.

– Podjęliśmy decyzję o aktualizacji tegorocznego programu, dopasowując go do bezprecedensowego wyzwania, wobec którego stanęła Europa. Kwietniowy Kongres będzie okazją do omówienia kluczowych problemów związanych z sytuacją w Ukrainie, a wnioski z dyskusji mogą stać się fundamentem tworzenia planów na najbliższą przyszłość i tych długoterminowych – zapowiada Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

– Zachęcamy wszystkich przedsiębiorców, w tym firmy w różny sposób związane z Ukrainą, inwestorów, eksporterów, a także młody polski biznes, organizacje gospodarcze, samorządy i ekspertów, by podzielili się z nami pomysłami, jak skutecznie pomóc Ukrainie – dodaje.

EKG 2022 - Hatalska, Kawecki i Rożek na liście gości 

Na bardzo długiej liście gości zaproszonych do licznych debat i spotkań pojawia się wiele inspirujących postaci, kluczowych nie tylko dla polskiej gospodarki, ale też rozwoju Polski czy Europy w przeróżnych kontekstach – biznesowym, społecznym, kulturowym.

Natalia Hatalska / hatalska.com Natalia Hatalska / hatalska.com

Wśród zaproszonych na EKG 2022 gości pojawia się m.in. Natalia Hatalska, analityczka trendów i twórczyni Instytutu badań nad przyszłością, który definiuje najważniejsze trendy i wskazuje ich konsekwencje dla gospodarki, kategorii rynkowych czy konkretnych marek. Natalia Hatalska weźmie udział w debatach „Metaverse – nowy wirtualny świat” oraz „Future of retail”.

Maciej Kawecki / Facebook Maciej Kawecki / Facebook

Jednym z prelegentów będzie również dr Maciej Kawecki, doktor nauk prawnych, analityk i wykładowca, a także Instytut Polska Przyszłości im. Stanisława Lema, który doskonale orientuje się w wyzwaniach współczesności i precyzyjnie określa kierunki, w których rozwija się nasz kraj, Europa czy świat. Maciej Kawecki weźmie udział w „Nauka i kompetencje w zmieniającym się świecie”.

Dr Tomasz Rożek / Twitter Dr Tomasz Rożek / Twitter

Na tegorocznym EKG pojawi się również dr Tomasz Rożek – dziennikarz naukowy i założyciel Fundacji Nauka. To Lubię. Dr Tomasz Rożek weźmie udział w sesjach „Nauka i kompetencje w zmieniającym się świecie” oraz „Ukraińska młodzież w Polsce”.

 

Rafał Sonik gościem EKG 2022 

Warto również zainteresować się debatą „#StandforUkraine. Firmy, na które można liczyć”, w której udział weźmie Rafał Sonik – jeden z najbardziej znanych polskich przedsiębiorców, kierowca rajdowy i zwycięzca rajdu Dakar.

Wśród prelegentów pojawią się także: Tomasz Misiak z Pracodawcy RP Corporate Connetions, Jarek Sroka - członek zarządu Kulczyk Investments czy Rafał Brzoska, prezes InPost.

 

EKG 2022 w Katowicach a przyszłość Polski i świata 

W ramach XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego zaplanowano szereg debat poświęconych zagadnieniom cyfrowej transformacji gospodarki. Cyberbezpieczeństwo, zagrożenie dezinformacją, wykorzystanie sztucznej inteligencji i kryptowalut – także te zakresy digitalizacji nie pozostają obojętne w obliczu wojny. Zaproszeni goście przestawią technologie o największym potencjale i ich zastosowanie w praktyce: robotów w produkcji i usługach, chmury, internetu rzeczy, AI, VR i AR.

Potencjał naukowy i gospodarcze wykorzystanie wiedzy to tematy, które również dołączyły do głównych nurtów debat tegorocznego Kongresu. Po raz pierwszy w formie wydarzenia towarzyszącego Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu odbędzie się Europejskie Forum Młodych. Ideą Forum jest zapewnienie przestrzeni dla aktywnych działaczy młodzieżowych z krajów Unii Europejskiej, Bałkanów Zachodnich i Partnerstwa Wschodniego oraz Polski do dzielenia się doświadczeniami, nawiązywania kontaktów oraz dyskusji o ważnych tematach dla młodych ludzi w całej Europie.

Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach to największa impreza biznesowa w Europie Środkowej, trzydniowy cykl 150 debat oraz spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem najważniejszych osobistości świata polityki, biznesu, nauki, ekonomii, samorządu. Uczestnicy spotkają się w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, debaty będzie można również śledzić w Internecie.

Więcej informacji o EKG 2022 a także możliwość zapisu na poszczególne wydarzenia znajdziecie na oficjalnej stronie Europejskiego Kongresu Gospodarczego - www.eecpoland.eu