Katarska rodzina królewska - majątek

Obecnie panujący w Katarze ród królewski Thanich to jedna z najbogatszych dynastii świata. W zależności od źródła jej majątek wyceniany jest na kwotę od 300 do nawet 400 mld dolarów, co z łatwością przyćmiewa aktualne fortuny Elona Muska, Jeffa Bezosa czy Gautama Adaniego.

Reklama

Głową rodziny królewskiej Kataru jest Emir Tamim bin Hamad Al Thani, który sam dysponuje majątkiem w wysokości około miliarda dolarów, ale poza nim ród liczy jeszcze około 8 tys. innych członków. I każdy z nich jest chodzącą definicją pomiędzy zamożnością a superbogactwem.

Ale trudno się dziwić, skoro do lwia część przychodów Katarczyków pochodzi z handlu ropą naftową i gazem. Przychód z tego tytułu w samym tylko pierwszym półroczu 2022 r. wzrósł o 67 proc. i może wielokrotnie przekroczyć zeszłoroczną kwotę 61 mld dolarów.

Oto, w jaki sposób Katarski Urząd Inwestycyjny (QIA) dotychczas wydawał te pieniądze.

Katarska rodzina królewska - pałace, luksusowe samochody i klub piłkarski

Aktualnie rodzina Thanich kontroluje np. 95 proc. udziałów w brytyjskim luksusowym domu handlowym Harrods. Ponadto dysponuje akcjami Porsche, Louis Vuitton oraz brytyjskiego banku Barclays, a także 20 proc. udziałów w lotnisku Heathrow oraz 15 proc. w sieci hipermarketów Sainsbury’s.

Do Katarczyków w całości należy także wieżowiec The Shard, symbol londyńskiej dzielnicy biznesowej oraz najwyższy budynek biurowy w Wielkiej Brytanii. Co więcej, to właśnie ród Thanich pokrył w całości koszty budowy drapacza chmur szacowane na 2 mld funtów.

Wreszcie, do katarskiej rodziny królewskiej należy też klub piłkarski Paris Saint-Germain. Forbes wycenia go na 3,2 mld dolarów, co czyni go siódmym najbardziej wartościowym klubem piłkarskim świata i plasuje w pierwszej pięćdziesiątce najcenniejszych marek sportowych. Przez ostatnie 5 lat wartość PSG wzrosła o niemal 300 proc.

Jacht należący do katarskiej rodziny królewskiej, fot. Fabrizio Villa/Getty Images Jacht należący do katarskiej rodziny królewskiej, fot. Fabrizio Villa/Getty Images

To oczywiście jednak nie wszystko. W posiadaniu rodziny Thanich są bowiem także liczne nieruchomości na czele z luksusowym pałacem w Dausze o powierzchni 4 tys. m kw. i kilkoma posiadłościami w Wielkiej Brytanii. Według serwisu "The Luxury Launches" portfolio nieruchomości należące do Katarczyków w samym Londynie jest większe niż portfolio... brytyjskiej Korony.

Ponadto rodzina Thanich posiada jedną z największych na świecie prywatnych kolekcji sztuki, a także liczne supersamochody na czele z wartym 6 mln dolarów Bugatti Divo oraz Lamborghini Centenario czy McLarenem P1.

Jumbo Jet należący do katarskiej rodziny królewskiej Jumbo Jet należący do katarskiej rodziny królewskiej

Katarska rodzina królewska posiada również jeden z największych superjachtów świata - wartą 400 mln dolarów jednostkę o nazwie Katara - oraz... Boeinga 747 Jumbo jet o wartości 600 mln dolarów.

Wisienką na torcie jest oczywiście mundial w Katarze, którego organizacja pochłonęła ponad 170 mld dolarów oraz Azjatyckie Igrzyska Olimpijskie w 2030 r. Koszt ich organizacji na razie nie jest znany.