100 dni pod wodą. Naukowiec rozpoczął historyczny eksperyment

Uniwersytet Południowej Florydy ogłosił na swojej stronie internetowej jeden z najbardziej niezwykłych eksperymentów naukowych ostatnich lat. Joseph Dituri, profesor uczelni oraz były komandos amerykańskiej marynarki wojennej z 28-letnim stażem, zamierza w ramach badań żyć pod wodą przez 100 dni i sprawdzić, jak po tym czasie zmieni się jego organizm. Jeśli mu się to uda, jednocześnie pobije rekord świata w długości jednorazowego zanurzenia, który aktualnie wynosi 73 dni.

Reklama

Eksperyment rozpoczął się w dniu publikacji informacji prasowej, czyli 1 marca tego roku. Oznacza to, że Dituri w chwili powstawania tego artykułu znajduje się pod wodą już 72 dni i dzieli go zaledwie doba od wyrównania wspomnianego rekordu zanurzenia. Naukowiec przez cały ten czas przebywa w specjalnej podwodnej kapsule o powierzchni około 10 m kw., która znajduje się około 10 m pod powierzchnią wody w pobliżu Key Largo na Florydzie.

Przez czas trwania eksperymentu Dituri pozostaje też w stałym kontakcie ze światem – prowadzi zajęcia, publikuje posty w mediach społecznościowych i udziela wywiadów w telewizji. Stan jego zdrowia jest też bardzo dokładnie monitorowany – naukowiec regularnie wykonuje m.in. badania krwi, USG oraz EKG, pozostaje też pod stałą obserwacją psychiatrów i psychologów.

100 dni pod wodą. Jak zniesie to ludzie ciało?

– Ludzkie ciało nigdy nie było tak długo pod wodą, więc jestem bardzo dokładnie monitorowany. Ten eksperyment dokładnie zbada, w jaki sposób zmieni się moje ciało pod wodą, ale moja wyjściowa hipoteza jest taka, że ​​nastąpi poprawa mojego zdrowia z powodu zwiększonego ciśnienia. Podejrzewamy, że wynurzę się jako superczłowiek! – przekonywał Dituri jeszcze przed startem badania.

Jego zdaniem długotrwałe wystawienie na działanie ciśnienia może m.in. zwiększyć przepływ krwi w mózgu i prowadzić do wyleczenia poważnych urazów głowy i wielu innych schorzeń. Odkrycia Dituriego mają natomiast pomóc przede wszystkim jego "braciom i siostrom z armii, którzy odnieśli poważne obrażenia".

– Wszystko, czego potrzebujemy do przetrwania, znajduje się na tej planecie. Podejrzewam, że lekarstwa na wiele chorób można znaleźć w nieodkrytych jeszcze organizmach w oceanie. Aby się tego dowiedzieć, potrzebujemy więcej badań – przekonywał Dituri.

100-dniowa misja obejmuje także szereg innych projektów. Dituri przetestuje m.in. nowe technologie, takie jak narzędzie oparte na sztucznej inteligencji, które może badać ludzkie ciało pod kątem chorób i określać, czy konieczne jest zastosowanie jakichś leków. Pod wodą dołączają do niego także inni naukowcy w celu dyskusji na temat sposobów zachowania i ochrony mórz i oceanów. Rozmowy będą transmitowane na kanale Dituriego na YouTube.