Mark Zuckerberg traci miliardy

Wycena akcji giganta technologicznego Meta spadła 3 lutego o 26 proc. po tym, jak liczba dziennych aktywnych użytkowników Facebooka zmniejszyła się po raz pierwszy w historii istnienia platformy. Przełożyło się to na spadek wartości całej spółki o 200 mld dolarów, co jednocześnie jest największym w historii dziennym spadkiem wartości dla jakiejkolwiek amerykańskiej firmy.

Reklama

Tak duży spadek wartości Meta odbił się również na majątku założyciela i dyrektora generalnego Facebooka Marka Zuckerberga, który posiada 12,8 proc. udziałów w firmie. Jego fortuna skurczyła się w jeden dzień o 29 mld dolarówze 114 mld do 85 mld. Tym samym Zuckerberg wypadł poza pierwszą dziesiątkę najbogatszych ludzi na świecie – według aktualizowanej w czasie rzeczywistym listy „Forbesa” założyciel Facebooka jest aktualnie dwunasty. Wyprzedzają go m.in. indyjscy magnaci Mukesh Ambani i Gautam Adani.

29 mld straty Zuckerberga to również jeden z największych dziennych spadków majątku pojedynczej osoby w historii. Pod tym kątem dyrektor generalny Facebooka ustępuje jedynie założycielowi Tesli Elonowi Muskowi, który w listopadzie ubiegłego roku stracił jednego dnia 35 mld dolarów.

 

Jeff Bezos bogatszy o 20 mld

W tym samym czasie łączny majątek założyciela Amazona Jeffa Bezosa wzrósł o kolejne 20 mld dolarów głównie dzięki inwestycji w firmę Rivian, zajmującą się produkcją elektrycznych samochodów.

Równocześnie Amazon ogłosił też, że ze względu na rosnące koszty transportu zamierza zwiększyć cenę subskrypcji usługi Prime w Stanach Zjednoczonych o 17 proc. Ruch ten przełożył się z kolei na wzrost akcji spółki o 15 proc., co jest największym procentowym wzrostem akcji Amazona od października 2009 r.  

Według „Forbesa” ze względu na pandemię i boom zakupów online wartość netto majątku Bezosa wzrosła o 57 proc. do 177 mld dolarów w samym tylko 2021 roku.

Spodobał Ci się Well.pl? Obserwuj nas na Instagramie: