Jeszcze w ubiegłym roku potwierdzono, że rekordowo duży jacht budowany przez holenderską firmę Oceanco powstaje na zlecenie założyciela Amazona Jeffa Bezosa. Jednostka ma 127 m długości i około 40 m wysokości i jest zbyt duża, by swobodnie przepłynąć pod zabytkowym mostem Koningshaven w Rotterdamie znanym lokalnie jako De Hef.

Reklama

Według doniesień holenderskich mediów, by superjacht mógł opuścić miasto konieczny będzie demontaż środkowej sekcji mostu. Rzecznik miasta potwierdza, że ratusz planuje przeprowadzić taką operację, a jej koszty pokryje sam Bezos za pośrednictwem firmy Oceanco.

Historyczny pomnik narodowy

Częściowa rozbiórka mostu wzbudza ogromne kontrowersje w Rotterdamie. Ruch ten krytykują m.in. politycy lokalnej partii zielonej na czele ze Stephanem Leewisem, który napisał na Twitterze, że „burzenie naszego pięknego pomnika narodowego to o jeden most za daleko”. Powstały w 1877 r. De Hef uważany jest bowiem w Holandii za niezwykle cenny zabytek historyczny.

Ponadto w latach 2014 – 2017 most był już wyłączony z użytku ze względu na gruntowną renowację. Ratusz miejski obiecywał wówczas, że przeprawa nie zostanie ponownie rozebrana, ale miejsca pracy stworzone dzięki budowie superjachtu Bezosa skłoniły władze Rotterdamu do zmiany planów. Ratusz chce przeprowadzić operację rozbiórki i ponownej odbudowy mostu w obecnej formie latem tego roku. Według planów całość ma potrwać nie dłużej niż kilka tygodni.

Marcel Walravens, architekt zatrudniany przez ratusz Rotterdamu, tłumaczy z kolei, że przeniesienie w inne miejsce dalszych etapów budowy jachtu założyciela Amazona byłoby niepraktyczne i nieopłacalne. Mogłoby również zagrozić reputacji miasta jako „morskiej stolicy Europy”.

Przemysł stoczniowy i działalność w tym sektorze są niezwykle istotne dla Rotterdamu – stwierdził.

Superjacht Jeffa Bezosa

Szczegóły dotyczące budowy luksusowego superjachtu budowanego przez Oceanco ujrzały światło dzienne w ubiegłym roku. Choć firma bardzo dokładnie strzeże tożsamości swoich klientów, to jednak na podstawie biografii Bezosa opublikowanej w 2021 r. przez magazyn Bloomberg udało się potwierdzić, że jednostka powstaje na zlecenie założyciela Amazona.

Jacht znany jest jako Y721 i po ukończeniu będzie największym tego typu statkiem na świecie. Według serwisu „Boat International” jednostka będzie wyposażona w lądowisko dla helikoptera, „drugi wspierający jacht” oraz liczne luksusowe udogodnienia.