Jeff Bezos planuje oddać cały swój majątek

Jeff Bezos w wywiadzie z serwisem CNN Business przyznał po raz pierwszy, że zamierza przekazać większość swojego majątku szacowanego aktualnie na 124 mld dolarów na szczytne cele. Za takie założyciel Amazona uważa walkę z kryzysem klimatycznym oraz wsparcie osób jednoczących ludzkość w obliczu głębokich podziałów społecznych i politycznych.

Reklama

Miliarder nie podał jednak żadnych szczegółów dotyczących tego, kiedy chce oddać swoją fortunę, nie sprecyzował też, jakie organizacje lub osoby mogłyby otrzymać od niego wsparcie i ile dokładnie środków chciałby na nie przeznaczyć.

– Najtrudniejsza część, to wymyślenie, jak zrobić to w taki sposób, by rzeczywiście coś zmienić – stwierdził Jeff Bezos w wywiadzie.

Do niedawna założyciel Amazona był ostro krytykowany za brak deklaracji dotyczących tego, że planuje przekazać swój majątek na cele charytatywne. Tym bardziej że jego była żona Mackenzie Scott, a także Bill Gates i Warren Buffett obiecali oddać wszystkie swoje pieniądze jeszcze za życia.

Jeff Bezos i jego działalność charytatywna

Jeff Bezos krytykowany był przez opinię publiczną także za przeznaczanie ogromnych kwot pieniędzy na wyścig kosmiczny zamiast na walkę z aktualnymi problemami naszej planety oraz za pogłębianie kryzysu klimatycznego przez działalność Amazona.

Na fali tej krytyki miliarder uruchomił w 2020 r. sygnowany swoim nazwiskiem Fundusz Ziemi, na którego konto przekazał już 10 mld dolarów. Do października 2021 r. Bezos dodał do tej sumy dodatkowe 947 mln dolarów za pośrednictwem mniejszych donacji.

Deklaracja Jeffa Bezosa dotycząca przekazania większości majątku na szczytne cele była z kolei następstwem wręczenia czeku na 100 mln dolarów dla legendarnej piosenkarce Dolly Parton. Artystka może teraz przekazać całą kwotę wybranym przez siebie organizacjom charytatywnym.