Turniej Superbet Rapid & Blitz Poland zakończony

Dziesięciu najwybitniejszych współczesnych szachistów rywalizowało ze sobą przez ostatnie pięć dni podczas zakończonego właśnie turnieju szachowego Superbet Rapid & Blitz Poland w warszawskim Muzeum Polin.

Reklama

Uczestnicy mierzyli się ze sobą w dwóch formatach rozgrywki: szachach szybkich (25 min na partię i bonus 10 sekund za każde posunięcie), a później w szachach błyskawicznych (5 minut i 2-sekundowy bonus).

W turniejowej stawce znaleźli się m.in. Amerykanie Levon Aronian, Fabiano Caruana i Wesley So, Węgier Richard Rapport, były lider światowego rankingu Viswanathan Anandem z Indii, David Gavrilescu z Rumunii oraz dwaj gracze z Ukrainy – Anton Korobow i Kirył Szewczenko.

Jan-Krzysztof Duda wygrał Superbet Rapid & Blitz Poland

Zwycięstwo w turnieju wywalczył jednak Polak, 24-letni arcymistrz Jan-Krzysztof Duda, który po zaciętych pojedynkach wyprzedził zaledwie o pół punktu ex aequo drugich Levona Aroniana (USA) i Viswanathana Ananda (Indie). Drugi Polak w stawce – Radosław Wojtaszek – zajął siódme miejsce.

– Były to bardzo emocjonujące dni i godziny którym, jak to w sporcie, towarzyszyły wzloty oraz upadki. Bardzo się cieszę, że udało mi się wygrać, i to bez dogrywek. Przeciwnicy byli bardzo silni. Nawet ci teoretycznie niżej notowani, z którymi grałem na końcu, stawili duży opór. Podwójną satysfakcję daje mi wygrywanie na własnym podwórku, w Polsce – mówił Duda po zakończeniu turnieju.

Losy rywalizacji toczyły się do ostatniej partii rozgrywanej w formacie blitz, podczas której polski arcymistrz odrobił straty do Viswanathana Ananda i wysunął się na prowadzenie. Duda przyznawał na przedturniejowej konferencji, że najlepiej czuje się właśnie w tym formacie.

– Im krótsze tempo gry, im mniej czasu do namysłu, tym bardziej odpowiada mi taka rywalizacja. Najbardziej lubię grać blitze – mówił polski szachista.

Turniej Superbet Rapid & Blitz Poland był drugą z pięciu odsłon cyklu Grand Chess Tour. Pierwsza miała miejsce się w Bukareszcie, kolejne trzy odbędą się w Zagrzebiu i dwukrotnie w St. Louis.

Pula nagród podczas warszawskich zawodów wynosiła 175 tys. dolarów. Jan-Krzysztof Duda za zwycięstwo otrzymał 40 tys. dolarów.