Superbet Rapid & Blitz Poland – szachowa ekstraklasa w Warszawie

Na turniej Superbet Rapid & Blitz Poland w Warszawie zjechali aktualnie wszyscy najwybitniejsi szachiści ze światowej czołówki. Wśród nich są Amerykanie Levon Aronian, Fabiano Caruana i Wesley So, Węgier Richard Rapport, były lider światowego rankingu Viswanathan Anandem z Indii, David Gavrilescu z Rumunii oraz dwaj gracze z Ukrainy – Anton Korobow i Kirył Szewczenko.

Reklama

Jan-Krzysztof Duda w Warszawie na turnieju Grand Chess Tour 

Stawkę uzupełniają dwaj polscy arcymistrzowie – Jan-Krzysztof Duda oraz Radosław Wojtaszek. Obaj zawodnicy przystępują do turnieju niezwykle zmotywowani i pełni nadziei na ostateczny sukces.

– Przyjechałem tu, żeby wygrać. Trudno wskazać, kto będzie najtrudniejszym przeciwnikiem, to kwestia formy dnia, ale konkurencja oczywiście będzie bardzo silna. Biorąc pod uwagę mój ranking, jestem w połowie tabeli – mówił Jan-Krzysztof Duda podczas konferencji inaugurującej turniej.

– Dla nas, czyli polskich szachistów, to wielka sprawa, że możemy grać z tak silnymi zawodnikami w naszym kraju. Bardzo lubię takie wyzwania i wierzę, że fakt, iż kolejna duża impreza szachowa odbędzie się w Polsce, wpłynie korzystnie na dalszą popularyzację szachów – dodał Duda.

Radosław Wojtaszek również nie krył zadowolenia z faktu, że zawodnicy takiej rangi zawitali do Polski.

– Jeżeli w turnieju udział biorą zawodnicy z pierwszej dziesiątki świata to wiadomo, że poziom będzie bardzo wysoki. Zawsze to wielka radość, gdy możemy grać u siebie w kraju z tak utytułowanymi szachistami. Najważniejszym celem, gdy gra się z takimi zawodnikami, jest osiągnięcie przyjemności z gry – mówił Wojtaszek.

Superbet Rapid & Blitz Poland – prestiżowy cykl rozgrywek w Polsce

Turniej Superbet Rapid & Blitz Poland odbywa się w Warszawie w dniach 19-23 maja w Centrum Konferencyjnym Muzeum Polin. Turniej jest częścią cyklu zawodów Grand Chess Tour, jednych z najbardziej prestiżowych rozgrywek szachowych na świecie. Polska po raz pierwszy w historii może gościć u siebie rozgrywki tej rangi. Pula nagród warszawskiego turnieju wynosi 175 tys. dolarów.

Pierwsze trzy dni rywalizacji zostaną rozegrane w formacie szachów szybkich, natomiast dwa ostatnie – w formacie błyskawicznym. Obie te formuły sprzyjają natomiast naszemu reprezentantowi Janowi-Krzysztofowi Dudzie.

– Im krótsze tempo gry, im mniej czasu do namysłu, tym bardziej odpowiada mi taka rywalizacja. Najbardziej lubię grać blitze, chociaż nie mogę powiedzieć, że nie doceniam uroku szachów klasycznych – mówił na konferencji Polak.

Garri Kasparow gościem honorowym turnieju

Gościem honorowym inauguracji turnieju był jeden z najwybitniejszych szachistów w historii Garri Kasparow. Legendarny rosyjski arcymistrz nie zdecydował się jednak wytypować, kto jego zdaniem wygra turniej, ani czy któryś z Polaków ma w przyszłości szansę sięgnąć po tytuł mistrza świata. Kasparow przyznał jednak, że przyszły mistrz na pewno znajduje się na turnieju Superbet Rapid & Blitz Poland. Arcymistrz odniósł się też do rozwoju szachów w Polsce.

– Z pewnością szachy w Polsce mają się bardzo dobrze i świetnie się rozwijają, a wasi zawodnicy prezentują najwyższy światowy poziom – powiedział Kasparow podczas konferencji.