Jak bogaty jest król Karol III? 

Precyzyjne oszacowanie majątku należącego do brytyjskiego króla to zadanie niezwykle trudne. Konkretny jego skład pozostaje bowiem tajemnicą państwową i jest obwarowany szeregiem dekretów i praw, które skutecznie chronią go przed opinią publiczną. Nie pomagają także przedstawiciele Pałacu Buckingham, którzy od lat konsekwentnie unikają rozmów na ten temat, a ich odpowiedzi pozostają zdawkowe i niejasne.

Reklama

To jednak nie powstrzymuje brytyjskich dziennikarzy przed próbami oszacowania wysokości majątku monarchy na podstawie dostępnych danych. Przykładowo w 2001 r. „Mail on Sunday” obliczył, że fortuna królowej Elżbiety II wynosiła 2 mld funtów, a David McClure w 2020 r. przekonywał w swojej książce, że jest to 400 mln funtów.

Teraz podobne spekulacje dotyczą także króla Karola III, który odziedziczył dużą część majątku po zmarłej w zeszłym roku monarchini. Sunday Times oszacował jego majątek na 600 mln funtów, a najnowsze śledztwo „The Guardian” mówi z kolei nawet o kwocie 1,8 mld funtów. Co się na nią składa?

Majątek króla Karola III – co się na niego składa?

Głównym składnikiem majątku obecnego brytyjskiego monarchy jest oczywiście cały portfel nieruchomości. „The Guardian” szacuje jego wartość nawet na 330 mln funtów, a wśród głównych królewskich posiadłości wymienia Zamek Balmoral, rezydencję Sandringham w Norfolk, a także nawet 21 tys. hektarów ziemi. Zyskowna jest zwłaszcza ta druga posiadłość, która w okolicy posiada setki nieruchomości na wynajem, a sama otwarta jest na zwiedzających ją turystów.

Poza tym król Karol III dysponuje także pokaźną kolekcją samochodów. Jej wartość szacowana jest na 6 mln funtów, a w jej skład wchodzą nawet 23 limuzyny. Wśród nich znajduje się m.in. Bentley z 2002 r. podarowany Elżbiecie II przez markę z okazji 50-lecia jej panowania, a także Rolls-Royce’y Phantom serie IV, V i VI odpowiednio z roku 1950, 1962 oraz 1977. Auta z reguły są jednak „samochodami państwowymi”, co oznacza, że są „w posiadaniu suwerena na prawie korony” i należą do Karola tylko tak długo, jak długo jest on panującym monarchą. Jego prywatna kolekcja może się od tej różnić.

Znacznie więcej niż kolekcja samochodów warta jest jednak kolekcja nawet 70 koni wyścigowych, które Elżbieta II pozostawiła po sobie w spadku. Część z nich wciąż bierze udział w wyścigach, a część pozostaje na stałe w Królewskich Stajniach w Sandringham. „The Guardian” szacuje wartość zwierząt nawet na 27 mln funtów.

Z kolei nawet na 100 mln funtów wyceniana jest królewska kolekcja… znaczków pocztowych. Przez wielu filatelistów uważana jest wręcz za najlepszą na świecie, a w jej zbiorach znajdują się eksponaty z XIX i początków XX wieku gromadzone jeszcze przez pradziadka Karola III – króla Jerzego V. W posiadaniu monarchy znajduje się także pokaźna kolekcja sztuki wyceniana na 24 mln funtów oraz biżuteria.

Ta ostatnia zdecydowanie stanowi główną część majątku królewskiego, a „The Guardian” szacuje jej wartość nawet na 533 mln funtów! Ale nic dziwnego, bowiem są to jedne z najcenniejszych ozdób na świecie: diamenty, szmaragdy, rubiny, ametysty, akwamaryny i perły, które składają się na najwspanialsze naszyjniki, kolczyki, bransoletki, broszki i zegarki. Łącznie do króla może należeć 54 elementów biżuterii.

Ostatnim składnikiem majątku monarchy jest Księstwo Lancaster, posiadłość, która zarządzana jest jak lukratywny biznes o rocznych dochodach na poziomie 20 mln funtów. Wartość Księstwa szacowana jest natomiast na 653 mln funtów, ale żaden monarcha nie może go sprzedać, jako że jest to element majątku przekazywana z pokolenia na pokolenie.