Zarządzanie czasem. Dwie rady Billa Gatesa

Dyrektor marketingu Microsoft Chris Capossela spędził wiele lat podróżując z Billem Gatesem. W tym czasie mógł bardzo rzetelnie przyjrzeć się jego przyzwyczajeniom, zwłaszcza tym związanym z produktywnym stylem życia i biznesem. Jakie wysnuł wnioski? Żaden dzień miliardera nie jest przypadkowy, wszystko musi działać zgodnie z technikami zarządzania czasem.

Reklama

- Bill Gates jest w tym niesamowity. Techniki zarządzania czasem, których się od niego nauczyłem, pozwoliły mi osiągnąć równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. Stosuje je większość ludzi sukcesu – mówił Chris Capossela w rozmowie z CNBC.

Już od dawna słyszy się o tym, że umiejętność zarządzania czasem jest jednym z największych sekretów ludzi sukcesu. Bill Gates jednak kieruje się przy tym dwoma, bardzo konkretnymi technikami. Jakimi?

Techniki zarządzania czasem. Harmonogram z rocznym wyprzedzeniem

Bill Gates uważa, że planowanie tygodni czy miesięcy to marnowanie czasu. Zamiast tego skupia się na stworzeniu rocznego harmonogramu. Chris Capossela obserwował, jak miliarder planuje swój czas w ciągu roku głównie w okolicach początku roku podatkowego Microsoftu.

- Nie musisz mieć projektu na następne 12 miesięcy, aby ta taktyka zadziałała – tłumaczy Chris Capossela - ale pomocne jest posiadanie przybliżonego zarysu rocznych celów, ważnych dat, wakacji i innych ważnych wydarzeń. Musimy zadać sobie pytanie: „Jak chcę spędzić kolejny rok mojego życia?”.

Planowanie z jak największym wyprzedzeniem może pomóc w rozłożeniu celów na mniejsze, łatwiejsze w zarządzaniu zadania, zwiększeniu produktywności i poprawie równowagi między życiem zawodowym a prywatnym.

Techniki zarządzania czasem. Czas podzielony na segmenty

Jeśli kiedykolwiek mieliście wrażenie, że przez odpisywanie na wiadomości czy  spotkania ze znajomymi, czas ucieka wam przez place, Bill Gates przychodzi z odsieczą. Okazuje się, że niegdyś nawet on wpadał w tę pułapkę, ale wszystko zmieniło się, gdy zaczął dzielić swój harmonogram na segmenty.

Chris Capossela odzwierciedlił tę technikę. Zorganizował swój czas w czterech kategoriach: ludzie (zatrudnianie, rekrutacja i zarządzanie zespołem), strategia firmy, marketing i klienci.

- Bill Gates sprawdzał, ile czasu spędzał na każdym segmencie i odpowiednio dostosowywał swój harmonogram. Radziłbym zacząć organizację swojego czasu od czterech kategorii. Poświęć jedną czwartą dnia pracy na każdą z nich. Daj metodzie segmentowej 3-4 miesięczny okres próbny i sprawdź, czy pod koniec nie poczujesz się przypadkiem bardziej produktywny – mówi Chris Capossela

A wy macie swoje metody zarządzania czasem?