Ivana Trump nie żyje. Pierwsza wielka miłość Donalda Trumpa 

Jak informują zagraniczne media, 14 lipca 2022 roku zmarła Ivana Trump, pierwsza żona byłego prezydenta USA – Donalda Trumpa. 

Reklama

- Z wielkim smutkiem informuję wszystkich, którzy ją kochali – Ivana Trump zmarła w swoim domu w Nowym Jorku. Była wspaniałą, piękną i niesamowitą kobietą, która prowadziła wspaniałe i inspirujące życie. Spoczywaj w pokoju, Ivano – napisał Donald Trump na platformie Truth Social.

Donald Trump i wówczas Ivana Zelníčková pobrali się w 1977 roku. Para doczekała się trójki dzieci: Donalda Jr., Ivanki i Erica. 

- Ivana Trump przeżyła. Uciekła przed komunizmem i podbiła ten kraj. Uczyła swoje dzieci determinacji i współczucia. Będzie jej nam bardzo brakowało- napisała rodzina Trumpów w oświadczeniu.

Przyczyny śmierci Ivany Trump jak do tej pory są nieznane. Informacje na ten temat nie pojawiły się ani w oficjalnym oświadczeniu rodziny, ani w ich poszczególnych postach na social mediach. Rzecznik policji w Nowym Jorku oświadczył jednak, że została znaleziona martwa w swoim domu w Nowym Jorku.

New York Times natomiast, powołując się na anonimowe źródła wśród funkcjonariuszy, napisał, że śmierć Ivany Trump wydaje się być kwestią przypadku. Portal zasugerował, że prawdopodobnie spadła ze schodów.

 

Ivana Trump - kim była? 

Ivana Maria Zelníčková urodziła się w ówczesnej Czechosłowacji 20 lutego 1949 roku w Gottwaldow, mieście, które obecnie znane jest jako Zlin. Większość młodości spędziła na stokach narciarskich, startując w zawodach jako reprezentantka juniorskiej drużyny narodowej.

Sport przez wiele lat był jej pasją. Kochała go na tyle mocno, że ostatecznie zdecydowała się również skupić na nim swoją karierę. Uzyskała tytuł magistra wychowania fizycznego na Uniwersytecie Karola w Pradze, a następnie wyszła za mąż za austriackiego trenera narciarstwa Alfreda Winklmayera. Ich małżeństwo rozpadło się rok później, ale zapewniło jej austriacki paszport.

Dzięki temu, uciekając przed komunizmem, przeniosła się do Kanady. Tam, odbiegając nieco od swoich sportowych zainteresowań, rozpoczęła pracę jako modelka agencji Audrey Morris.

Podczas jednego z pokazów w 1976 roku Ivana Zelnickowej poznała Donalda Trumpa, który właśnie rozpoczynał swoją wielką karierę w biznesie. Para pobrała się zaledwie dziewięć miesięcy później.

 

Donald Trump i Ivana Trump – power couple na przełomie wieków

Ślub Ivany Zelnickowej z Donaldem Trumpem okazał się dla niej prawdziwą szansą na sukces. Było o niej równie głośno, jak o jej mężu. Mówiono nawet, że są dla siebie idealnym uzupełnieniem, które bazowało nieco na strategii dobrego i złego policjanta. Co więcej, zdaniem niektórych to właśnie ona odegrała kluczową rolę w prowadzeniu rodzinnego biznesu.

Ivana Trump współpracowała z Donaldem Trumpem m.in. przy budowie Trump Tower na Manhattanie czy Taj Mahal Casino Resort w Atlantic City. To właśnie ona wybrała charakterystyczny różowy marmur na posadzkach i ścianach Trump Tower i zainstalowała w atrium 60-metrowy wodospad.

Ivana Trump w kasynie Trumpów w Atlantic City / Getty Images Ivana Trump w kasynie Trumpów w Atlantic City / Getty Images

Od 1988 roku pełniła funkcję wiceprezesa ds. projektowania wnętrz w Trump Organization oraz zarządzała hotelem Plaza, który jej mąż nabył w 1988 roku. 

 

Ivana Trump - dzieci 

Donald Trump i Ivana Trump doczekali się trójki dzieci: Ivanki, Erica oraz Donalda Jr. Każde z nich w dorosłym życiu rozpoczęło karierę w biznesie, co - jak twierdziła Ivana Trump - było jej zasługą. 

- Wierzę, że zasługa za wychowanie tak wspaniałych dzieci należy do mnie. Byłam odpowiedzialna za ich wychowanie przed rozwodem i miałem wyłączną opiekę nad nimi po rozstaniu. Podejmowałam decyzje dotyczące edukacji czy podróży. Kiedy każde z nich skończyło studia, powiedziałam do mojego byłego męża: Oto gotowy produkt. Teraz twoja kolej - napisała Ivana Trump w książce "Raising Trump”.

Mimo to w 1992 roku małżeństwo Trumpów zdecydowało się na rozwód. Nastąpił on tuż po szeroko nagłośnionym romansie Donalda Trumpa z Marlą Maples, którą – swoją drogą – niedługo później poślubił. Ta sytuacja była prawdziwą pożywką dla mediów.

Donald Trump i jego pierwsza żona Ivana Trump / Getty Images Donald Trump i jego pierwsza żona Ivana Trump / Getty Images

 

Ivana Trump – patronka porzuconych

Rozwód, choć bolesny, stał się dla Ivany Trump początkiem budowy nowego wizerunku.

- Nie mówię, że gdyby nie ta show girl, Donald i ja nadal bylibyśmy razem lub że moje życie od czasu naszego rozwodu nie było wspaniałą przygodą. Miałam wspaniałe życie. Ale ta kobieta świadomie weszła w związek z moim mężem, ojcem trójki małych dzieci. Aktywnie uczestniczyła w upokarzaniu mnie w mediach i pośrednio narażała moje dzieci na ryzyko przez wiele miesięcy. Przeszłam przez piekło, a potem oczekiwano, że będę w porządku – pisała Ivana Trump w „Raising Trump”. 

Była żona Donalda Trumpa stała się patronką porzuconych kobiet i żon. Jej siła i determinacja stały się dla wielu ogromną inspiracją. Była „wonder woman” amerykańskiego świata, w którym zło objawiało się jako niewierność. Wystąpiła nawet w filmie z 1996 roku - „First Wives Club” - który opowiada o trzech żonach, których mężowie postanowili poświęcić małżeństwo dla młodszych kobiet.

Ivana Trump nie porzuciła jednak swoich dotychczasowych doświadczeń biznesowych dla aktorstwa. Nadal inwestowała w nieruchomości, zarówno w USA, jak i w Europie. Uruchomiła także firmę modową i firmę kosmetyczną oraz napisała kilka książek.

Nie wiadomo tak naprawdę, kiedy Ivana Trump pogodziła się z Donaldem Trumpem. Niemniej jednak poparła kandydaturę swojego byłego męża podczas wyborów prezydenckich w 2016 roku w USA, mówiąc dziennikarzom, że od czasu do czasu udzielała mu cennych porad.

 

Ivana Trump - związki 

Pierwsze małżeństwo Ivany Trump - jak już wspomnieliśmy - trwało jedynie rok. Poślubiła wówczas austriackiego agenta ubezpieczeniowego i narciarza Alfreda Winklmayra. Niedługo po rozwodzie z Donaldem Trumpem związała się  z włoskim biznesmenem Riccardo Mazzucchellim. W 1995 roku para zdecydowała się na małżeństwo, ale ono również zakończyło się dosyć szybko, bo już dwa lata później.

W 2008 roku natomiast postanowiła wyjść za mąż za młodszego o 24 lata aktora Rossana Rubicondiego. Jednak w grudniu tego samego roku poinformowała, że żyją w separacji, ponieważ ich małżeństwo wygląda jak "związek, nie związek".