III wojna światowa z NATO

Doniesienia o trwającej „III wojnie światowej” pojawiły się w rosyjskiej państwowej telewizji w następstwie informacji o zatonięciu krążownika „Moskwa” u wybrzeży Morza Czarnego. Prezenterka Olga Skabejewa w publicystycznym programie emitowanym na kanale Rossija 1 odniosła się do sytuacji mówiąc:

Reklama

– Wielu powtarza: „czy nie można tego zrobić szybciej?”. Wszyscy chcą, aby stało się to szybciej. Każdy chciałby ostatecznego zwycięstwa. Każdy chciałby, aby wszystkie postawione cele zostały zrealizowane. W przeciwnym razie nie da się zaakceptować operacji specjalnej, którą rozpoczęliśmy – powiedziała Skabajewa na antenie.

Prezenterka dodała jednak po chwili, że dotychczasowa „operacja specjalna” tocząca się w Ukrainie (tak oficjalna państwowa propaganda przedstawia wojnę)  „stała się czymś, co można nazwać III wojną światową”.

– W tej chwili z całą pewnością walczymy przeciwko strukturom NATO, jeśli nie przeciwko samemu NATO. Musimy sobie to jasno powiedzieć – stwierdziła w programie.

Okręt „Moskwa” zatonął u wybrzeży Morza Czarnego

Słowa Skabajewej bezpośrednio nawiązują do wydarzeń na morskim froncie wojny w Ukrainie. Według różnych źródeł m.in. rzecznika amerykańskiego Pentagonu okręt wojenny „Moskwa” zatonął w wyniku ukraińskiego ataku rakietowego, do którego miało dojść w środę 13 kwietnia.

Kijów twierdzi, że statek został trafiony wystrzelonymi przez ukraińskie wojsko pociskami Neptun, ale Kreml zaprzecza tej wersji wydarzeń. Według rosyjskiego ministerstwa obrony narodowej statek zatonął w wyniku pożaru, który wybuchł na pokładzie w niewyjaśnionych okolicznościach, podczas gdy okręt był holowany do portu. Zgodnie z tą wersją wydarzeń ogień spowodował eksplozję w magazynie z amunicją.

Bez względu jednak na powód zatonięcia „Moskwy”, jest to duży cios z punktu widzenia morale rosyjskiej armii. Jednostka przewodziła bowiem morskiej inwazji na Ukrainę i była uważana za flagowy okręt floty Kremla stacjonującej na Morzu Czarnym i ważny element propagandowy. Władimir Putin z dumą prezentował okręt m.in. podczas zimowych igrzysk olimpijskich w Soczi w 2014 roku.