Cały świat opłakuje śmierć brytyjskiej królowej Elżbiety II, a wyrazy najgłębszego szacunku pod adresem zmarłej monarchini spływają ze strony światowych polityków, gwiazd, sportowców, organizacji charytatywnych i zwykłych ludzi. Oto jak świat żegna królową Elżbietę II.  

Reklama

Politycy żegnają królową Elżbietę II

Tuż po tym, jak do wiadomości publicznej została podana informacja o śmierci królowej Elżbiety II, wszyscy światowi liderzy niemal natychmiast zaczęli oddawać hołd zmarłej monarchini.

– Jej Wysokość królowa Elżbieta II była kimś więcej niż tylko monarchą. Ona zdefiniowała całą epokę – mówił prezydent USA Joe Biden. – W świecie ciągłych zmian jej stabilna obecność była źródłem pocieszenia i dumy dla pokoleń Brytyjczyków, w tym dla wielu, którzy nigdy nie znali swojego kraju bez niej.

W podobnym tonie wypowiadał się także prezydent Francji Emmanuel Macron:

– Jej Wysokość królowa Elżbieta II przez 70 lat ucieleśniała ciągłość brytyjskiego narodu i jego jedność. Zapamiętam ją jako przyjaciółkę Francji i życzliwą królową – napisał Macron na Twitterze.

Prezydent Andrzej Duda napisał z kolei, że królowa Elżbieta II „była ucieleśnieniem wszystkiego, co czyni Wielką Brytanię naprawdę wielką", a premier Mateusz Morawiecki dodał, że była „ikoną, symbolem potęgi, kultury oraz tradycji Zjednoczonego Królestwa”.

Premier Kanady Justin Trudeau powiedział z kolei, że jego rodacy zawsze „będą pamiętać i cenić mądrość, troskę oraz ciepło Jej Królewskiej Mości”.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski mówił natomiast o swoim „głębokim smutku” i dodał, że Wielka Brytania poniosły „nieodwracalną stratę”. Ofiarował też swoje myśli i modlitwy.

Swoje wyrazy współczucia dla Brytyjczyków złożyli także m.in. papież Franciszek, prezydent Chin Xi Jinping, sekretarz generalny ONZ Antonio Gutierres, Barack Obama, George W. Bush, a nawet Władimir Putin.

Gwiazdy oraz Miś Paddington żegnają królową Elżbietę II

Do żałobnych głosów polityków dołączyły także gwiazdy światowego show biznesu. Swoje kondolencje przekazali m.in. Helen Mirren, Paul McCartney, Victoria Beckham, Mick Jagger, Paris Hilton, Janet Jackson, Gordon Ramsay, Jamie Oliver, Sylvester Stallone, Ozzy Osbourne czy Elton John. Ten ostatni napisał w oświadczeniu na Instagramie:

– Jej Królewska Mość prowadziła kraj przez największe i najciemniejsze momenty historii z gracją, przyzwoitością i szczerą troską.

Dla zmarłej monarchini wyjątek zrobił nawet Miś Paddington, który nie ma w zwyczaju żegnać zmarłych. Na Twitterze sympatycznego niedźwiadka pojawił się jednak taki wpis:

– Dziękuję, proszę pani, za wszystko.

Świat sportu żegna królową Elżbietę

Organizacje sportowe i sami sportowcy również nie pozostali bierni na śmierć brytyjskiej królowej. Szkocka Federacja Piłkarska oraz brytyjska Premier League ogłosiły, że wszystkie weekendowe mecze na wyspach zostaną przełożone z szacunku do zmarłej monarchini. Na podobny krok zdecydowały się także władze federacji wyścigów konnych.  

Elżbietę II uczczono także minutą ciszy podczas półfinałowych meczów tenisowego turnieju US Open, wyrazy szacunku złożyli także przedstawiciele Wimbledonu, tenisiści Roger Federer i Rafa Nadal, byli piłkarze Pelé i David Beckham, a także kierowca Formuły 1 Lewis Hamilton.

– Jej dziedzictwo przetrwa lata, a jej odejście będzie głęboko odczuwalne. To był niesamowity zaszczyt móc z nią spędzać czas. To jest coś, czego nigdy nie zapomnę – napisał ten ostatni.

Organizacje charytatywne żegnają królową Elżbietę II

Królowa Elżbieta II była patronką dla ponad 600 organizacji charytatywnych w Wielkiej Brytanii i na całym świecie. Przedstawiciele tych instytucji również złożyli hołd zmarłej monarchini.

Jesteśmy niezmiernie wdzięczni za wieloletnie wsparcie Jej Królewskiej Mości, które tak bardzo zmieniło życie osób z utratą wzroku w Wielkiej Brytanii. Przekazujemy nasze najgłębsze współczucie rodzinie królewskiej i wszystkim, których dotknęła ta smutna wiadomość - napisano w oświadczeniu Królewskiego Instytutu dla Osób Niewidomych 

Z kolei w oświadczeniu brytyjskiego Czerwonego Krzyża czytamy:

Od niezliczonych darowizn finansowych na rzecz osób dotkniętych katastrofami w kraju i za granicą, po spotkania z ofiarami kryzysów tutaj, w Wielkiej Brytanii - królowa była źródłem niezachwianego wsparcia dla ludzi w najtrudniejszych czasach w ich życiu.