Kuzyn Heleny Bonham-Carter oskarżony o pomoc rosyjskiemu oligarsze

Graham Bonham-Carter, brytyjski biznesmen i kuzyn aktorki znanej m.in. z serialu „The Crown” oraz serii „Harry Potter” Heleny Bonham-Carter, stanie przed sądem w sprawie pomocy rosyjskiemu oligarsze - Olegowi Derpasce - w uniknięciu sankcji. Grozi mu ekstradycja. 

Reklama

Wiemy, że w odwecie za agresywną politykę Rosji już nie tylko wobec samej Ukrainy, ale wobec całego świata, rząd USA zakazał firmom i bankom jakichkolwiek kontaktów z rosyjskimi bogaczami. Oleg Derpaska, powszechnie znany jako „ulubiony przemysłowiec Putina”, został objęty tym zakazem jeszcze w 2018 roku. 

Według amerykańskich urzędników „jego działalność zagrażała życiu rywali biznesowych, dopuszczał się nielegalnych podsłuchów urzędników państwowych, brał udział w wymuszeniach i był związany z przestępczością zorganizowaną”.

Tymczasem, zgodnie z dokumentami sądowymi, Graham Bonham-Carter od lipca 2003 roku pracował dla podmiotów kontrolowanych przez oligarchę. Zarządzał między innymi jego nieruchomościami mieszkalnymi w Wielkiej Brytanii i Europie.

Teraz został oskarżony o oszustwa internetowe w celu finansowania amerykańskich nieruchomości Olega Deripaski.

 

Graham Bonham-Carter działa na rzecz Rosji? 

Jakiś czas temu Graham Bonham-Carter został aresztowany w Wielkiej Brytanii i oskarżony o oszustwa internetowe w celu finansowania amerykańskich nieruchomości zakupionych przez Olega Deripaskę. 

- Bonham-Carter ukrył pochodzenie funduszy na utrzymanie i zarządzanie bogatymi amerykańskimi aktywami Deripaski, z pogwałceniem międzynarodowych sankcji - powiedział w oświadczeniu  prasowym Damian Williams, główny prokurator federalny na Manhattanie.

Co więcej, prokuratorzy twierdzą także, że biznesmen „próbował bezprawnie przenieść dzieła sztuki zakupione przez Olega Deripaskę z domu aukcyjnego w Nowym Jorku do Londynu” poprzez fałszywe oświadczenia ukrywające własność oligarchy.

W maju 2021 r., kiedy dom aukcyjny poinformował, że ma powody, by sądzić, że dzieło należy do Olega Deripaski,  Graham Bonham - Carter fałszywie i uporczywie twierdził, że tak nie jest. Oczywiście było to kłamstwo.

Ostatecznie jednak organy ścigania znalazły dowody, a biznesmen usłyszał aż trzy zarzuty:

spisek mający na celu naruszenie i uniknięcie przez Olega Deripaskę sankcji USA,

naruszenie ustawy o międzynarodowych nadzwyczajnych uprawnieniach gospodarczych 

oraz oszustwo elektroniczne.

Każdy z nich uprawnia sąd do wydania wyroku 20 lat pozbawienia wolności.

Jak potoczy się sprawa? Sądowa batalia dopiero się rozpoczęła. Adwokat Grahama Bonham-Cartera nie skomentował jak dotąd sprawy i ewentualnego wyroku.