Gerard Depardieu sprzeciwia się wojnie w Ukrainie

Jeszcze w pierwszych dniach rosyjskiej agresji Rosji na Ukrainę Gerard Depardieu oskarżany był o brak moralności i empatii ze względu na jego milczenie w sprawie. Dziś jednak francuski aktor jasno sprzeciwia się polityce swojego przyjaciela – Władimira Putina.

Reklama

- Rosja i Ukraina zawsze były bratnimi krajami. Jestem przeciwny tej bratobójczej wojnie. Mówię: „wstrzymaj ogień i negocjuj. Naród rosyjski nie jest odpowiedzialny za szalone i niedopuszczalne ekscesy swoich przywódców takich jak Władimir Putin – powiedział Gerard Depardieu dla AFP.

Członkowie Dumy Państwowej, jednej z izb rosyjskiego parlamentu, uznali słowa aktora za niedopuszczalne i wezwali do cofnięcia mu rosyjskiego paszportu. Co więcej, jego nieruchomości mają zostać wywłaszczone i przekazane sierotom.

- Uważam za ważne i konieczne, aby porozmawiać o potrzebie anulowania paszportu Gerarda Depardieu za jego chełpliwe ataki i próby wypowiadania się w imieniu narodu rosyjskiego, który nie delegował go do składania tych oświadczeń – wezwał rosyjski deputowany sułtan Chamzajew.

Głos w sprawie zabrał także rzecznik prasowy prezydenta Federacji Rosyjskiej – Dmitrij Pieskow – który twierdzi, że Gerard Depardieu nie rozumie, co dzieje się w państwie, ponieważ nie zna programu politycznego.

- W razie potrzeby z przyjemnością wszystko mu wyjaśnimy, aby posiadł pełniejsze zrozumienie tematu – zadeklarował Dmitrij Pieskow w rozmowie z Politico.

Władimir Putin i Gerard Depardieu

O bliskich relacjach Władimira Putina i Gerarda Depardieu usłyszeliśmy już w 2013 roku, gdy ich wspólne zdjęcia trafiły na okładki gazet. Aktor wyznał wówczas, że właśnie ubiega się o rosyjskie obywatelstwo. Wypowiedział te słowa niedługo po tym, jak został skrytykowany za wyjazd z Francji w celu uniknięcia podatków.

- Powiem wam, co myślę o Putinie. Naród rosyjski potrzebuje takiej osoby – z rosyjskim temperamentem. Putin próbuje przywrócić ludziom choć odrobinę godności – mówił Gerard Depardieu po kolacji z prezydentem Rosji, na której uzyskał rosyjskie obywatelstwo.