Garri Kasparow w Polsce 

W czwartek 19 maja w Centrum Konferencyjnym Polin rozpoczął się międzynarodowy turniej szachowy Superbet Rapid & Blitz Poland z cyklu Grand Chess Tour 2022.

Reklama

W zawodach udział biorą gracze ze światowej czołówki zajmujący miejsca w pierwszej dziesiątce rankingu Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE). Wśród nich są m.in. Levon Aronian, Fabiano Caruana i Wesley So, a także dwaj polscy arcymistrzowie – Jan Krzysztof Duda oraz Radosław Wojtaszek.

 

Garri Kasparow na spotkaniu z premierem Morawieckim

Gościem specjalnym turnieju jest Garri Kasparow, legendarny rosyjski arcymistrz, ostatnio bardziej znany z zaciekłej krytyki Władimira Putina i jego polityki oraz rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Przy okazji swojego pobytu w Warszawie Kasparow spotkał się też z premierem Mateuszem Morawieckim, by porozmawiać o aktualnej sytuacji politycznej za naszą wschodnią granicą.

„Rosyjski arcymistrz Garri Kasparow to zaciekły krytyk Kremla, który rozumie, że na Ukrainie toczy się dziś walka o przyszłość wolnego świata. Spotkaliśmy się, by porozmawiać, jak uniknąć błędów przeszłości, przed którymi ostrzegał już ś.p. Prezydent Lech Kaczyński” – napisał na swoim Facebooku premier Morawiecki.

Garri Kasparow o sytuacji w Ukrainie

Sam Kasparow wypowiedział się również na temat sytuacji w Ukrainie podczas środowej konferencji prasowej inaugurującej turniej Superbet Rapid & Blitz Poland.

– Muszę przyznać, że ostatnio 90 proc. moich wywiadów dotyczy sytuacji w Ukrainie. Wszyscy ci, którzy śledzą mojego Twittera, wiedzą, jaki mam do tego stosunek. Nie mam wątpliwości, że nie będzie w tej sytuacji remisu, tak jak zdarza się w niejednej partii szachów. Tu wygra albo Putin, albo Ukraina. Zrobię wszystko, co w mojej mocy, żeby sukces Ukrainy się ziścił. Wierzę, że jej wygrana może doprowadzić do wyzwolenia mojego kraju od Putinowskiej polityki. Spotkałem się dziś z premierem Mateuszem Morawieckim, omawialiśmy kwestie tej wojny i wniosków na przyszłość – mówił Kasparow.

Rosyjski arcymistrz skomentował także rozwój szachów w Polsce oraz szanse Jana Krzysztofa Dudy na sięgnięcie po tytuł mistrza świata.

– Pewnie nie jest to odpowiedź, na którą wszyscy czekacie, lecz w tej chwili nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie. Z pewnością jednak szachy w Polsce mają się bardzo dobrze i świetnie się rozwijają, a wasi zawodnicy prezentują najwyższy światowy poziom – mówił Kasparow.

Na zakończenie ceremonii inauguracyjnej Garri Kasparow wziął udział w szachowej symultanie wraz z innymi graczami biorącymi udział w turnieju.