W niedawnym wywiadzie udzielonym agencji Reuters Kasparow wezwał państwa Zachodu do zaostrzenia ich polityki względem Kremla i Władimira Putina. Były mistrz szachowy i przewodniczący nowojorskiej Fundacji Praw Człowieka uważa, że Rosja po inwazji na Ukrainę powinna zostać wykluczona z międzynarodowej organizacji policyjnej Interpol, a zachodni ambasadorzy wycofani z Moskwy. Kasparow twierdzi również, że przestrzeń powietrzna nad Ukrainą powinna zostać całkowicie zamknięta.

Reklama

Rosja powinna zostać cofnięta z powrotem do epoki kamienia, aby upewnić się, że przemysł naftowy i gazowy oraz wszelkie inne wrażliwe gałęzie przemysłu, które są niezbędne dla przetrwania reżimu, nie będą mogły funkcjonować bez zachodniego wsparcia technologicznego – powiedział Kasparow.

Putin musi zostać odsunięty od władzy

Kasparow jeszcze w 2006 roku zgłosił swoją gotowość do startu w wyborach prezydenckich w Rosji. Rok później został zatrzymany podczas antykremlowskiej demonstracji partii Inna Rosja, ale tego samego dnia uwolniono go z aresztu. Później aresztowano go ponownie w czasu kolejnego wiecu politycznego. Teraz były szachista uważa, że pokój w regionie nie będzie możliwy, dopóki Władimir Putin nie zostanie odsunięty od władzy.

Lista rzeczy, których Putin „nigdy by nie zrobił”, bardzo urosła. Popełnił niewyobrażalne zbrodnie wojenne – powiedział Kasparow.

Aktywista skrytykował również prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena za zbyt pobłażliwe traktowanie Władimira Putina w przeszłości i wyraził nadzieję, że Amerykanie zrewidują swoją obecną strategię względem Kremla i „pokażą swoją siłę”.

UE i USA nakładają sankcję na Rosję

Przypomnijmy, że – wbrew temu, co twierdzi Garri Kasparov – skala sankcji nałożonych na Rosję przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone jest bezprecedensowa: odłączono siedem rosyjskich banków od systemu międzynarodowych transakcji SWIFT, działalność rosyjskiego banku centralnego została ograniczona, a przestrzeń powietrzna w większości krajów Europy i w USA zamknięta dla rosyjskich samolotów. Z kolei wskutek wprowadzenia sankcji praca rosyjskiej giełdy została wstrzymana, a kurs rubla załamał się.

8 marca Komisja Europejska przygotowała pakiet kolejnych sankcji, które mogą zostać nałożone na Rosję. Wśród nich wymienia się odłączenie kolejnych trzech rosyjskich banków od systemu SWIFT oraz zakaz eksportu technologii morskich do Rosji. Do listy osób objętych sankcjami mogą też zostać dołączeni kolejni oligarchowie.