Na najnowszej liście Forbesa znajduje się 2668 miliarderów z całego świata – o 87 osób mniej niż w zeszłym roku. Suma ich majątków wynosi 12,7 biliona dolarów – o 400 mld mniej niż w 2021 r. Stany Zjednoczone wciąż przewodzą stawce, jeśli chodzi o ogólną liczbę najzamożniejszych osób na świecie, drugie w kolejności są Chiny. W obu tych krajach znajduje się odpowiednio 735 i 607 miliarderów, których łączny majątek wynosi 4,7 bln i 2,3 bln.

Reklama

W obliczu inwazji na Ukrainę największy spadek bogactwa zanotowali naturalnie Rosjanie – na liście znalazły się 34 osoby mniej niż w zeszłym roku. Jednocześnie według Forbesa tysiąc osób zwiększyło swoje majątki w ciągu ostatnich 12 miesięcy, a w zestawieniu pojawiło się 236 nowych twarzy, w tym po raz pierwszy w historii reprezentanci takich krajów jak Barbados, Bułgaria, Estonia i Urugwaj.

Elon Musk oficjalnie najbogatszym człowiekiem na świecie

Po raz pierwszy w historii na szczycie rankingu pojawił się natomiast Elon Musk, którego majątek Forbes szacuje na oszałamiające 219 mld dolarów. Szef Tesli i SpaceX oraz świeżo upieczony największy udziałowiec w Twitterze wyprzedza o kilka długości pozostałych miliarderów, w tym dotychczasowego lidera zestawienia Jeffa Bezosa. Założyciel Amazona aktualnie dysponuje fortuną wycenianą na 171 mln dolarów.

Pierwszą piątkę domykają szef koncernu LVMH Bernard Arnault (158 mld dolarów), założyciel Microsoftu Bill Gates (129 mld dolarów) oraz inwestor Warren Buffet (118 mld dolarów). Dalej znajdują się kolejni potentaci technologiczni – dwaj założyciele Google Larry Page i Segey Brin, twórca Oracle Larry Ellison oraz były dyrektor generalny Microsoftu Steve Ballmer. Dziesiątą pozycję utrzymał pochodzący z Indii Mukesh Ambani – najbogatszy przedstawiciel Azji dysponuje majątkiem rzędu 90,7 mld dolarów.

Dopiero na piętnastym miejscu znalazł się natomiast Mark Zuckerberg, który jeszcze w zeszłym roku był w pierwszej piątce.

Na czym zarabia Elon Musk

Według analiz specjalistów z Wall Street w najbliższych latach przewaga Elona Muska nad resztą stawki prawdopodobnie będzie się jedynie powiększać. Raport przygotowany przez firmę Tipalti Approve wskazuje, że szef Tesli od 2017 r. regularnie pomnaża swoją fortunę o 129 proc. rocznie. W tym tempie Musk jest na najlepszej drodze, by do 2024 r. stać się pierwszym na świecie bilionerem. Bezos podobny pułap ma szansę osiągnąć dopiero w 2030 r.

Wszystko to jest zasługą kolejnych przełomowych biznesów Elona Muska. Jego rewolucyjna firma samochodowa Tesla w samym tylko ostatnim kwartale 2021 r. zarobiła 2,88 mld dolarów, a łączna wartość spółki przekroczyła pod koniec ubiegłego roku bilion dolarów. Musk jest z kolei największym udziałowcem firmy, który aktualnie posiada ponad 172 mln – 17 proc. – akcji Tesli.

Jednocześnie miliarder nieustannie rozwija kosmiczne przedsiębiorstwo SpaceX, którego najambitniejszym przedsięwzięciem jest lot na Marsa. Zanim to jednak nastąpi firma będzie jednym głównych graczy wśród organizatorów komercyjnych lotów w kosmos oraz jednym z głównych współpracowników NASA. Aktualnie wartość SpaceX szacuje się na 100 mld dolarów.

Musk w marcu tego roku kupił też 9,2 proc. akcji w Twitterze, co z miejsca uczyniło go największym udziałowcem firmy. Po ogłoszeniu transakcji cena nabytych przez niego akcji wzrosła o jedną czwartą, a dzień później ogłoszono go jednym z członków zarządu spółki.

I choć niebotyczna fortuna Muska stale podlega mniejszym lub większym wahnięciom wynikającym ze spadków lub wzrostów cen akcji na giełdzie, to wciąż pozostaje on bezkonkurencyjnie najbogatszym człowiekiem w historii. Według CNN jego aktualny majątek jest ledwie 35 mld dolarów mniejszy niż cały produkt krajowy brutto Republiki Południowej Afryki, w której urodził się Musk.