Europol wyznacza nagrodę za informacje o Ruji Ignatowej. Kim jest "Królowa kryptowalut" i jak udało jej się oszukać cały świat?

Ruja Ignatowa – znana jako „Cryptoqeen” – dodana do listy najbardziej poszukiwanych osób przez Europol. Założycielka OneCoin zniknęła pięć lat temu, po tym jak oszukała inwestorów na ponad 127 milionów funtów.
Ruja Ignatowa na liście najbardziej poszukiwanych osób przez Europol.
Europol, Agencja Unii Europejskiej ds. Współpracy Organów Ścigania, oferuje pięć tysięcy euro nagrody za informacje prowadzące do aresztowania Ruji Ignatovej, słynnej „Królowej kryptowalut”.
Agencja podaje Ruję Ignatovą jako „siłę napędową i intelektualnego wynalazcę rzekomej kryptowaluty OneCoin”. Jest podejrzana o nakłanianie inwestorów na całym świecie do wkładania pieniędzy w kryptowalutę, która tak naprawdę nigdy nie istniała.
EU Most Wanted
- Miejsce pobytu poszukiwanej jest nieznane od 25 października 2017 roku i od tego dnia nie pojawiła się jako przedstawiciel OneCoin, ani w żaden inny sposób – czytamy w oświadczeniu Europolu.
Obiecana nagroda przeznaczona jest wyłącznie dla osób prywatnych, które udzielą kluczowych informacji na temat lokalizacji Ruji Ignatowej.
No dobrze – ale jak to się stało, że ta wielka afera kryptowalutowa w ogóle miała miejsce? Wszystko zaczęło się od planów zabójstwa…
Kim jest Ruja Ignatowa i jak oszukała cały świat?
Ruja Ignatowa jest założycielką OneCoin - waluty, która miała zostać „zabójcą bitcoinów”. Od 2014 roku Ruja skrupulatnie zbierała pieniądze od inwestorów w 175 krajach, aż do 2017 roku, kiedy okazało się, że OneCoin jest jedynie piramidą finansową. Wówczas „Królowa kryptowalut” wsiadła na pokład samolotu do Aten i słuch o niej zaginął.
- To jedna z największych przestępczyń na świecie. Przewinienia „białych kołnierzyków” nie są zwykle tak brutalne, jak przemoc, ale to oszustwo obejmowało co najmniej kilka miliardów funtów, które doprowadziły do bankructwa wielu osób – mówi dla VICE World News Jamie Bartlett, dziennikarz śledczy.
OneCoin i Ruja Ignatowa były tematem podcastu BBC Sounds „The Missing Cryptoqueen”. Z ujawnionych w nim dokumentów wynika, że brytyjscy inwestorzy kupili OneCoin o wartości 30 milionów euro tylko w pierwszej połowie 2016 roku. Wykazano także, że kryptowaluta nie miała blockchaina.
Polecamy
Kryptowaluty - bezkarne oszustwa
James Bartlett zauważa, że pomimo ogromnego rozgłosu wokół tej sprawy w ciągu ostatnich trzech lat, firma pierwotnie stojąca za oszustwem OneCoin nadal organizuje wydarzenia mające na celu przyciągnięcie inwestorów w Ameryce Łacińskiej oraz w niektórych częściach Azji i Rumunii.
A nagroda Europolu? Cóż – raczej nie skusi potencjalnych informatorów.
- Nie znajdą jej, oferując takie pieniądze. Ludzie, którzy będą mieli informacje o jej miejscu pobytu, nie będą chcieli ryzykować, że zostaną skrzywdzeni lub zabici za 5000 euro i naprawdę nie sądzę, że to wystarczy, by skusić tych, którzy mogą ją chronić – twierdzi James Bartlett.
Na dzień dzisiejszy organom ścigania udało się jedynie pociągnąć do odpowiedzialności osoby powiązane z OneCoinem – prawnika Marka Scotta oraz brata oszustki Konstantego Ignatowa.
Polecamy
Popularne
- 1 WOŚP 2023. Ile zarabia Jurek Owsiak? Szef orkiestry rozlicza się z każdej złotówki
- 2 Balowa suknia księżnej Diany sprzedana za rekordową sumę! Jest najdroższą kreacją należącą do członków rodziny królewskiej
- 3 Weekend z Omeną Mensah i Rafałem Brzoską najdroższą aukcją WOŚP 2023? Aktualna cena to ponad 300 tys. zł!
- 4 Paco Rabanne nie żyje. Kim był „enfant terrible” francuskiej mody?
- 5 Jeremy Sochan jako pierwszy Polak w historii wystąpi podczas Weekendu Gwiazd NBA!
Zajrzyj na nasz inspirujący profil na Instagramie
Najnowsze

Dlaczego czekolada jest taka pyszna? Naukowcy znaleźli odpowiedź!

Pełnia Księżyca w lutym 2023 otworzy nas na miłość. Księżycowy horoskop dla wszystkich znaków zodiaku

"Titanic" powraca do kin! Co wiemy o nowej wersji filmowego hitu?

Paco Rabanne nie żyje. Kim był „enfant terrible” francuskiej mody?
