Euan Blair i nowa misja dla świata

38-letni Euan Blair jak dotąd znany był głównie jako najstarszy syn Tony’ego Blaira. Dziś wszystko się zmienia. Wycena jego start-upu edukacyjnego – Multiverse – nie pozostawia wątpliwości, że młody (były) bankier wkrótce zajmie miejsce na liście miliarderów.

Reklama

Na początku 2017 r. Euan Blair ujawnił, że zdecydował się porzucić bankowość inwestycyjną, która była związana z jego wykształceniem, aby zająć się czymś "bardziej zmotywowanym społecznie”.

- Uważam, że bankowość jest bardzo interesująca, ale to nie jest coś, co kocham, więc chciałem robić coś bardziej zgodnego z obszarami polityki, która mnie interesowała: zatrudnienie i edukacja – mówił Euan Blair dla Daily Mail.

I tak powstał pomysł na stworzenie firmy technologicznej, której działalność koncentruje się na kształceniu praktykantów – Multiverse.

Euan Blair i jego żona Suzanne podczas ślubu w 2013 roku / Getty Images Euan Blair i jego żona Suzanne podczas ślubu w 2013 roku / Getty Images

Wielki sukces Multiverse

Ostatecznie Multiverse zostało wycenione na 1,35 miliarda funtów po uzyskaniu w tym roku finansowania w wysokości 175 milionów funtów. Ponadto firma pozyskała setki milionów w rundzie inwestycyjnej prowadzonej przez Lightspeed Venture Partners i General Catalyst, amerykańską firmę venture capital, która wcześniej wspierała Airbnb i Deliveroo.

Euan Blair jest właścicielem co najmniej 25 proc. udziałów w firmie, co już teraz czyni jego majątek wartym około 337 milionów funtów. Tym samym jest prawdopodobnie Euan Blair jest obecnie znacznie bogatszy niż jego słynny ojciec. Majątek Tony'ego Blaira szacowany jest na około 48 milionów funtów.

W czym zatem tkwi sukces firmy młodego przedsiębiorcy?

 

Multiverse – nowa przyszłość edukacji

Cel Multiverse jest prosty: całkowita rewolucja w szkolnictwie wyższym. Firma chce zachęcać absolwentów szkół do podejmowania praktyk zawodowych zamiast studiowania na bezużytecznych kierunkach - które swoją drogą często są czasochłonne i pozostawiają studentów z uciążliwymi długami.

Co więcej, nie będą to zwykłe praktyki. Absolwenci zostaną osadzeni na stanowiskach dla pracowników umysłowych, np. w branży marketingu cyfrowego, inżynierii oprogramowania czy administracji biznesowej w prestiżowych firmach Google, Microsoft czy Net-A-Porter.

Multiverse uważa swoich praktykantów za jednych z najbardziej przedsiębiorczych ludzi w kraju, a programy firmy są zaprojektowane tak, aby przewyższały najlepsze doświadczenia uniwersyteckie. Liczby z pewnością odzwierciedlają te słowa. 

 

Wielka Brytania - wielka rezygnacja z uniwersytetów

Okazuje się, że już teraz podania o pracę za pośrednictwem serwisu Multiverse złożyło ponad 100 000 osób. Co więcej, Euan Blair twierdzi nawet, że niektórzy absolwenci szkół odrzucili oferty studiów na Uniwersytecie Oksfordzkim, aby tylko dołączyć do programu.

Trzeba przyznać, że firma wstrzeliła się doskonale w rynek, biorąc pod uwagę koszt edukacji uniwersyteckiej. Firma twierdzi, że 2/3 ludzi  na świecie nie ma dyplomu uczelni wyższej, ale 65% stanowisk wymaga jego posiadania - ma nadzieję, że praktyki zawodowe rozwiążą tę lukę.

Warto jednak dodać, że sam Euan Blair jest wszechstronnie wykształcony. Studiował m.in. na Uniwersytecie w Bristolu i Yale.